Nowe podręczniki - spotkanie

10 luty 2020

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami wydawnictwa św. Wojciecha, podczas którego zostaną zaprezentowane nowe podręczniki do nauki religii dla klasy I i V szkoły podstawowej oraz klasy I szkoły ponadpodstawowej.

Odbędą się one w następujących miejscach:
  • piątek, 21 lutego
    • Toruń, godz. 18.00, Centrum Dialogu (obok Seminarium Duchownego)

• sobota, 22 lutego
    • Grudziądz, godz. 10.00, kaplica dolna w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe (os. Strzemięcin)
    • Nowe Miasto Lubawskie, godz. 15.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. ul. 19 Stycznia 17a

Spotkanie Rady Katechetycznej

23 styczeń 2020

Spotkanie Diecezjalnej Rady Katechetycznej odbędzie się w sobotę 29 lutego br. w Toruniu w Centrum Dialogu.

Rozpoczęcie o godz. 10.00.

23 styczeń 2020

Informujemy, że w dniach 3 - 7 lutego br. Wydział Katechetyczny będzie nieczynny.

Prosimy o załatwianie spraw poza tym terminem.

Biblijny Toruń

16 styczeń 2020

Miło nam poinformować, że po licznych głosach osób zainteresowanych Pismem św. i jego interpretacją rusza „Wiosenna Szkoła Biblijna”.

Jest to projekt autorstwa biblistów z Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Wykłady będą prowadzone w formule popularnonaukowej, a zatem nie jest wymagane żadne specjalistyczne przygotowanie ze strony uczestników.

Do udziału w zajęciach są zaproszeni duchowni i świeccy, a także poszukujący, agnostycy i ateiści, od których oczekujemy jedynie szacunku dla przedstawianych treści.

Projekt „Wiosenna Szkoła Biblijna” rozpocznie się jeśli do udziału w zajęciach zgłosi się co najmniej 100 uczestników. Udział w zajęciach jest płatny: 50 zł za 7 spotkań. Obecny projekt ma charakter pilotażowy i będzie kontynuowany w kolejnych latach, jeśli się okaże, że faktycznie stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska.

Więcej informacji http://biblijnytorun.pl/

23 grudzień 2019

Informujemy, że od 23 do 31 grudnia Wydział Katechetyczny będzie nieczynny.

Zapraszamy od 2 stycznia 2020 roku.

Boże Narodzenie

23 grudzień 2019

Drodzy Katecheci,

w te Święta Narodzenia Pańskiego chcemy powiedzieć:
Boże, dziękujemy Tobie za Twoją miłość! To ona zachęciła Cię do zstąpienia z nieba, aby stać się człowiekiem.
Twoje narodzenie w ludzkim ciele jest przejawem jedności z nami grzesznymi. Dlatego dziękujemy Tobie za tę lekcję pokory i poświęcenia.

Niech zatem rozraduje się nasze serce i uwierzy Zbawicielowi, a On niech błogosławi i obdarowuje pokojem.
Niech nowonarodzony Pan umacnia nas także w wierze i miłości.

Dziękując za Wasze zaangażowanie i świadectwo wiary
ks. Mariusz Wojnowski
Beata Girzyńska

Podręczniki do "Wychowania do życia w rodzinie"

4 grudzień 2019

Prezentujemy podręczniki do nauki przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" z wydawnictwa Rubikon.

Zostały one zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do nauczania szkolnego tego przedmiotu. Podstawa programowa została opracowana przez znanych i zaufanych naukowców (prof. Dorota Kornas-Biela, prof. Maria Ryś, prof. Krystyna Ostrowska, prof. Bogdan Chazan, o. prof. Józef Augustyn, ks. dr Marek Dziewiecki). A po wprowadzaniu reformy edukacji, podręczniki zostały zaktualizowane i poszerzone przez prof. Urszulę Dudziak.

Wymienione podręczniki stanowią istotną pomoc w realizacji pracy wychowawczej i profilaktycznej szkoły. Dlatego zachęcamy tych katechetów, którzy nauczają tego przedmiotu do korzystania z podręczników z wydawnictwa Rubikon.

Betlejem w Toruniu

25 listopad 2019

Kolejny raz w nadchodzącym czasie Bożego Narodzenia – 3 stycznia 2020r. odbędzie się w Toruniu (Arena Toruń) koncert „Betlejem w Polsce”. Jest to niezwykłe, profesjonalne wydarzenie o charakterze ewangelizacyjnym, dobroczynnym i kulturotwórczym. Dotychczas odbyło się łącznie 39 koncertów, w których uczestniczyło ponad 160.000 osób.

Gospodarzem i Patronem koncertu jest Bp Wiesław Śmigiel. Patronat objął także Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki.

Cały dochód z wydarzenia wspiera akcję charytatywną. Każdy kto zakupi bilet na koncert lub płyty „Betlejem w Polsce”, zostaje Ambasadorem Miłosierdzia. Fundusze pozyskane dzięki tej akcji pomagają realizować lokalne dzieła ewangelizacyjne oraz wsparcie dla osób potrzebujących.
W tym roku, na koncercie w Toruniu wystąpią: Arka Noego, Avraham Maya, Natalia Niemen, Kasia Wilk, Gabi Gąsior, Aga Musiał, Magda Bereda, Marek Piekarczyk, Skubas, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Mate.O i in.

Bilety na koncert oraz płyty będzie można nabyć w Księgarni Diecezjalnej w Toruniu, na furcie Kurii Diecezjalnej oraz zamówić mailem przez Wydział Duszpasterski Kurii: wydzial.duszpasterski@diecezja-torun.pl. Bilety są do nabycia w cenie: 50, 60 i 80 zł.

Diecezjalny Konkurs Biblijny

25 listopad 2019

Publikujemy listę szkół zgłoszonych do Diecezjalnego Konkursu Biblijnego "Czytam Pismo Święte".

W przypadku błędów prosimy o informację na adres dkbiblijny@wp.pl.

Opinia prawna w sprawie ekspozycji krzyży w szkole

18 listopad 2019

W polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu prawa (w tym międzynarodowego) stwierdzającego, iż polska szkoła ma charakter świecki (podobnie jak nie ma przepisu, że Polska jest państwem laickim).

Taki przepis obowiązywał w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która była państwem socjalistycznym, ale już w pierwszych latach transformacji Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zasada świeckości szkoły jest niespójna z systemem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, którego podstawową zasadą jest zasada demokratycznego państwa prawnego (obecnie wyrażona w art. 2 Konstytucji RP z 1997 r.). Dlatego też wspomniany przepis został uchylony.

więcej https://ordoiuris.pl/edukacja/opinia-prawna-w-sprawie-ekspozycji-krzyzy-w-szkole-na-wniosek-grupy-osob