Rejonowe Spotkania Katechetyczne

1 lipiec 2022

Już na początku wakacji informujemy o terminach i miejscach Rejonowych Spotkań Katechetycznych.

* Nowe Miasto Lubawskie (24 sierpnia) - parafii pw. św. Tomasza Apostoła (ul. Kościelna 10)

* Toruń (25 sierpnia br.) – parafia pw. św. Józefa (ojcowie redemptoryści)

* Grudziądz (26 sierpnia br.) – parafia pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Wyspiańskiego 1/3)

Spotkania rozpoczynają się Mszą Świętą o godz. 10.00, później spotkanie przedmiotowo-metodyczne.

Przypominam, że uczestnictwo w jednym ze spotkań jest obowiązkowe.

Życzymy udanych wakacji :)

Urlop

30 czerwiec 2022

Informujemy, że od 18 lipca do 5 sierpnia Wydział Katechetyczny jest nieczynny.

Wszelkie dokumenty prosimy o pozostawienie na furcie w kurii.

Diecezjalny Konkurs Biblijny - finał

18 czerwiec 2022

Kolejna edycja „Diecezjalnego Konkursu Biblijnego – Czytam Pismo Święte” dobiegła końca. Jest to konkurs organizowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz Szkołę Podstawową Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu. W tym roku szkolnym hasło brzmiało „Droga Dawida do tronu”, co wskazuje, że uczniowie czytali historię jednego z największych postaci biblijnych ze Starego Testamentu.

Finał konkursu biblijnego odbył się 11 czerwca w Salezjańskiej Szkole Podstawowej. Wzięło w nim udział 40 uczestników z całej diecezji. Z poziomu I (klasy 4 – 6) było 22 uczniów, a z poziomu II (klasy 7 – 8) 18 uczniów.

Po teście pisemnym oraz dogrywce ustnej na poziomie I lista zwycięzców jest następująca:

Poziom I:
1.    miejsce: Kacper Napora – SP nr 12 w Grudziądzu
2.    miejsce: Konrad Koszewski – SP w Lubawie
3.    miejsce: Gabriela Zemke – SP nr 12 w Grudziądzu

Poziom II:
1.    miejsce: Błażej Krajewski – Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Działdowie
2.    miejsce: Tatiana Podgórska – SP Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu
3.    miejsce: Faustyna Jarmulska – SP nr 3 w Chełmży

Ponadto na każdym poziomie wyłoniono laureatów: na poziomie I – 10, na poziomie II – 5.

Wszystkim serdecznie gratulujemy, a katechetom dziękujemy za wsparcie i pomoc w realizacji finału konkursu.

Pielgrzymka śladami ks. Popiełuszki

11 czerwiec 2022

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej organizuje trzydniową, Pieszą Pielgrzymkę Śladami Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Górska do Włocławka. Pielgrzymi wyruszą 1 lipca około godz. 10.00 z Górska, sprzed krzyża upamiętniającego miejsca porwania księdza Jerzego, a zakończą 3 lipca Mszą Świętą na włocławskiej tamie wodnej.

Letnia Szkoła Biblijna

25 maj 2022

Dominikanie w Ustroniu zapraszają na Letnią Szkołę Biblijną!
W zajęciach będzie można uczestniczyć za pośrednictwem internetu.

Temat: Listy św. Pawła. Korespondencja koryncka, List do Rzymian i późne listy św. Pawła.

Termin 27 czerwca - 1 lipca
Wykładowca: Ks. dr hab. Marcin Kowalski

Dodatkowe informacje na naszej stronie internetowej i profilu facebookowym: www.hermanice.dominikanie.pl

Zapisy: dominikanie.szkola@gmail.com

Ks. Marcin Kowalski jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. W skład Komisji wchodzi 20 biblistów z całego świata powoływanych do Komisji przez papieża na okres 5 lat. Papieska Komisja Biblijna decyduje o stanowisku Kościoła wobec Biblii i nauk biblijnych.

Zmiany w organizacji nauczania religii i etyki

8 marzec 2022

W poniedziałek, 10 stycznia br. Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski spotkał się z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych. Tematem rozmów były planowane zmiany w organizacji nauczania religii i etyki w szkołach.

wicej informacji na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Krótkie filmiki o małżeństwie

15 luty 2022

Zachęcamy do korzystania z przygotowywanych w ramach webinarium krótkich filmików nt. "Budowanie relacji w małżeństwie" autorstwa dr. Krzysztofa Pilarza (katechety, terapeuty i pracownika Wydziału Teologicznego UMK).

Przedstawione filmiki mogą być wsparciem w prowadzeniu katechez w klasach maturalnych w ramach przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie.

Watykan wyjaśnia, jak ustanowić katechetów i kim będą w Kościele

17 grudzień 2021

Papież zatwierdził obrzęd liturgiczny ustanowienia katechetów. Wyjaśniono też, jak rozumieć tę nową posługę. Jest to raczej posługa przeznaczona dla tych, którzy uczestniczą w różnych formach apostolatu. Na wprowadzenie tej nowej posługi trzeba też przygotować wierzących, aby nie postrzegali jej jako substytutu kapłana, lecz posługę świeckich wynikającą z ich chrztu.

źródło: vaticannews.pl

Papież: katecheta jest towarzyszem i pedagogiem

2 grudzień 2021

W intencji na grudzień przedstawionej przez Światową Sieć Modlitwy Papieża, Franciszek poleca szczególnie pamięci przed Bogiem katechetów. W maju tego roku Ojciec Święty ustanowił świecką posługę katechetyczną. Włączenie laikatu oraz współpraca z nim w dziele przekazywania wiary poprzez katechezę, wypływa z istoty powołania świeckich, otrzymanego na mocy Chrztu świętego oraz innych sakramentów pogłębiających więź ze wspólnotą uczniów Chrystusa.

podstrona Vatican News

Przypomnienie

3 wrzesień 2021

Przypominam, że zgodnie z prawem diecezjalnym ("Instrukcja o przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej", "Instrukcja o przygotowaniu do bierzmowania") dzieci i młodzież przygotowują się i przystępuje do sakramentów świętych w parafii zamieszkania rodziców. W wyjątkowych sytuacjach można odstąpić od tej zasady.

Procedura jest jednak taka, że katecheta powinien powiedzieć rodzicom dziecka, aby zgłosili się do proboszcza swojej parafii zamieszkania i porozmawiali z nim. Dla wielu tych rodzin to jest jedna z niewielu szans spotkania z parafią i duszasterzami.

Proszę zatem o rozptropność w tej kwestii i wyjaśnianie rodzicom dzieci, że parafia jest podstawową wspólnotą.

ks. Mariusz Wojnowski