Aktualnosci

Nasze spotkania ze św. Janem Pawłem II

8 kwiecień 2024

ZAPRASZAMY na spotkanie !!!

W obecnym roku świętujemy 25 rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Diecezji Toruńskiej. Z tej racji co miesiąc odbywają się spotkania dla różnych grup i osób. Kwiecień należy do katechetów, nauczycieli i wychowawców. Dlatego z radością ogłaszamy, że już wkrótce kolejne spotkanie z cyklu: "Był zawsze z nami i jest z nami".
17 kwietnia (środa) zapraszamy Was na spotkanie. Program jest następujący:
* o godz. 17.00 Eucharystia w dolnej kaplicy w Seminarium, której będzie przewodniczył Bp Józef Szamocki

* o godz. 18:00 w Auli Centrum Dialogu - Biblioteka Diecezjalna w Toruniu, wysłuchamy dwóch konferencji: dra Przemysława Ruchlewskiego, pt: JP II o wychowaniu podczas pielgrzymek do Ojczyzny, oraz: Marii Wiadrowskiej: JPII wspomnienie o moim wujku

* po wykładach, około godz. 19:00 muzyczne spotkanie inspirowane Przyjaźnią i ludzkim sposobem bycia św. JPII
Koncert zagra Zespół, który promuje Przyjaźń i fascynuje się ludzkim sposobem bycia:)
Oto skład:
Wokal: Justyna Kurzyńska, Michalina Sikorska, Justyna Pietrzak, Klaudia Adamczyk, Renata Pawlak, Patrycja Miłek
Bas: Paweł Dardziński
Perkusja: ks. Mateusz Bartkowski
Klawisze, wokal: ks. Sebastian Żyła
Gitara, wokal: ks. Dawid Wasilewski
Całość nagłośni: TruEvent

plakat do pobrania
plakat spotkań


 

Konferencja o depresji

8 kwiecień 2024

W imieniu organizatorów zapraszamy na konferencję poświęconą tematowi depresja. Odbędzie się ona w sobotę 13 kwietnia w auli Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Szczegółowy program na plakacie.

plakat
 

Diecezjalny Konkurs Biblijny - finał

8 kwiecień 2024

W sobotę 6 kwietnia w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu odbyl się finał Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Czytam Pismo Święte”. Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół podstawowych z Diecezji Toruńskiej oraz z innych szkół z terenu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W tym roku szkolnym temat konkursu dotyczył Ewangelii według św. Mateusza. Na pierwszym etapie wzięło udział łącznie ponad 2200 uczniów z 31 szkół. Natomiast w sobotnim finale zakwalifikowało się łącznie z obu poziomów 45 uczniów.

Zwycięzcami Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Czytam Pismo Święte” zostali następujący uczniowie:

I.    poziom  I (klasy 4-6)
1.    Kacper Napora ze szkoły z Grudziądza
2.    Szymon Melkowski ze szkoły z Torunia
3.    Adrianna Antolak ze szkoły z Torunia

II.    poziom II (klasy7-8)
1.    Zofia Maruszak ze szkoły z Torunia
2.    Jan Filipkowski ze szkoły z Lubawy
3.    Mikołaj Głodowski ze szkoły z Brodnicy

Wszystkim uczniom biorącym udział w Diecezjalnym Konkursie Biblijnym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

"Jak owocnie czytać Biblię" - konferencja

8 kwiecień 2024

Katedra Teologii Historycznej Wydziału Teologicznego UMK organizuje 13 kwietnia konferencję naukową poświęconą aktualizacji Pisma Świętego w Kościele. Konferencja jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem swojej znajomości Pisma Świętego, szczególnie możliwości odczytywania go w kontekście codziennego życia. Udział w konferencji jest otwarty.

Chętni katecheci mogą otrzymać zaświadczenie o udziale w konferencji.
Szczegółowe informacje na stronie i plakacie

http://czytacbiblie.pl

plakat

Konkurs na esej o św. Tomaszu

22 marzec 2024

Fundacja Pro Futuro Theologiae działająca przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ogłasza konkurs na najlepszy esej o św. Tomaszu z Akwinu. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych wszystkich klas.

wiecej informacji na naszej stroni o konkursach
https://katechizacja.diecezja-torun.pl/konkursy

Zarządzenie ws wymaganych dokumentów

11 marzec 2024

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz 1606) zwaną potocznie "Ustawą Kamilka" przed pierwszym zatrudnieniem jako katecheta, oprócz dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, jest obowiązek przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego (art. 21.3).
Ponadto trzeba wypełnić oświadczenie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, a w przypadku zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat poza Polską, informację z rejestru karnego tych państw.

W przypadku nie dostarczenia tych dokumentów nie będzie wystawione skierowanie do nauczania religii w szkole.

komplet obowiązkowych dokumentów dostępny tutaj


Kuźnia Liderów

1 marzec 2024

Ruszyła kolejna edycja programu "Kuźnia Liderów".

Trwa rekrutacja do IV edycji programu społeczno-edukacyjnego „Kuźnia Liderów Regionu”. Projekt adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 16-20 lat, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje i w przyszłości poświęcić się pracy dla naszego regionu.

Podczas realizacji projektu uczestnicy wezmą udział w odbywających się raz w miesiącu zjazdach, na których szkolenia poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin. W ofercie programu znajdują się m.in. warsztaty retoryczne, medialne i samorządowe, zajęcia z nauki reguł autoprezentacji i twórczego myślenia oraz spotkania z gośćmi, dzięki którym możliwe jest poznanie współczesnych wyzwań społecznych, ekonomicznych, itp. Uczestnicy wezmą także udział w projektach społecznych podczas wakacji.

Rekrutacja do programu odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy polega na wypełnieniu zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej (https://www.umk.pl/formularze/kuznia-liderow-regionu/).

Chętni mają czas na zgłoszenia do 10 marca. Następnie kandydaci wezmą udział w rozmowie kwalifikacyjnej, a uczestnicy programu zostaną wyłonieni do 19 marca tego roku.

Program organizowany jest przez Urząd Marszałkowski przy współpracy z Laboratorium św. Jana Pawła II i Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Więcej informacji:

jp2.umk.pl

spot reklamowy

plakat

Konkurs "Ekologia św. Jana Pawła II"

24 styczeń 2024

Katechetów ze szkół specjalnych zapraszamy do udziału w konkursie "Ekologia św. Jana Pawła II", którego organizatorem jest Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

więcej informacji na stronie o konkursach

Katechezy o Ulmach

23 styczeń 2024

Zachęcamy do korzystania z przygotowanych konspektów na lekcje religii dotyczących błogoslawionej rodziny Ulmów. Warto z nich korzystać zwłaszcza w kontekście peregrynacji ich relikwii w naszej diecezji, która odbędzie się w dniach 17 - 24 lutego.

strona o Ulmach

katechezy o Ulmach

Polecamy: