Aktualnosci

Szkoła Biblijna

27 styczeń 2023

Toruńska Szkoła Biblijna to unikatowy na skalę Polski projekt, gdzie każdy "głodny" Słowa Bożego może pogłębić wiedzę o Piśmie Świętym. W pierwszym semestrze Szkoły Biblijnej wzięli udział uczestnicy z Torunia, Grudziądza, Bydgoszczy a nawet Warszawy!
Organizatorzy za priorytet stawiają to, aby wykłady były przedstawione w sposób ciekawy i zrozumiały dla każdego. Tworzymy wspólnotę chrześcijan, którzy od swojej wiary chcą czegoś więcej. Profesjonalne wykłady prowadzone przez biblistów UMK inspirują do dyskusji i wymiany zdań również  podczas przerw przy kawie i poczęstunku przygotowanym przez organizatora.

Każdy semestr stanowi niezależny materiał i nie trzeba ukończyć pierwszego, aby móc uczestniczyć w kolejnych.

Rozpoczęły się właśnie zapisy na drugi semestr Szkoły. Zjazdy II semestru będą odbywały się co dwa tygodnie w poniedziałki o godz.18.00

Zapisz i wicej informacji na stronie biblijnytorun.pl

ŚDM w Lizbonie

26 styczeń 2023

W imieniu organizatora przekazujemy informację, że są jeszcze wolne miejsca na Diecezjalną Pielgrzymkę Młodzieży na ŚDM Lizbona 2023.

15 dni pielgrzymowania i pobytu (26 lipca-9 sierpnia 2023 r.) za 3.000,00 zł, w tym pokryte koszty przejazdu, pobytu i wyżywienia, pakietów pielgrzyma, atrakcyjny program w  portugalskiej diecezji i obchodów centralnych w Lizbonie.

Wiek uczestnika: 18-35 lat (osoby nieletnie muszą jechać z własnym opiekunem)

Koszty:
- pierwsza rata: 500,00 zł. płatna do 21 lutego,
- druga rata: 2.500,00 zł. płatna do 24 kwietnia.

Informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje:

ks. Adam Lis 501 67 24 67

Zdrapka Komunijna

26 styczeń 2023

Pragniemy podzielić się z Wami nowym pomysłem, jakim jest "Zdrapka Komunijna" dedykowana dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej.

"Zdrapka Komunijna" to plansza zawierająca zadania podzielone na dwa okresy. Pierwszy to czas przygotowania do spotkania z Panem Jezusem w Komunii Świętej, który zawiera 15 zadań i drugi okres obejmujący dzień samej uroczystości oraz czas bezpośrednio po niej, obejmujący 6 zadań. Wszystkie zadania ukryte są pod zdrapkami, które dzieci stopniowo odkrywają i realizują. Niektóre z nich mogą wykonać samodzielnie, natomiast inne pozwalają zaangażować się również najbliższym, tak aby czas przygotowań i Pierwszej Komunii Świętej był wyjątkowy dla całej rodziny.

Zdrapka posiada pozytywną opinię Wydziału Katechetycznego.

więcej informacji na stronie https://zdrapkakomunijna.pl/ 

Ogólnopolski Konkurs „Bóg, zło i ewolucja”

23 styczeń 2023

Zapraszamy do zainteresowania się i wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie „Bóg, zło i ewolucja” dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Organizatorem jest Wydział Teologiczny UMK w Toruniu przy współpracy z John Templeton Foundation, Laboratorium św. Jana Pawła II oraz Fundacją Pro Futuro Theologiae.

więcej informacji na naszej stronie z konkursami

Olimpiada Teologii Katolickiej - etap diecezjalny

16 styczeń 2023

12 stycznia w Toruniu na Wydziale Teologicznym UMK odbył się etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej Pelplin 2023.

Wzięło w nim udział 15 uczniów z 9 szkół ponadpodstawowych z całej diecezji.
W ten sposób wyłoniono trójkę najlepszych uczniów, którzy będą reprezentowali naszą siecezję na etapie ogólnopolskim w Pelplinie w dniach 13 – 15 kwietnia tego roku.

Zwycięzcami etapu diecezjalnego są:
1. miejsce: Krzysztof Kumor – X Liceum Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
2. miejsce: Ilona Dziubak – II Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu
3. miejsce: Natalia Bajerska – I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

Warto wspomnie, że na pierwszym etapie, czyli szkolnym, brało udział 86 uczniów. Komitet diecezjalny OTK 2023 tworzyli Beata Girzyńska, Danuta Włoczewska oraz ks. dr Mariusz Wojnowski.

Wszystkim uczestnikom olimpiady na obu poziomach serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

13 styczeń 2023

Zapraszamy na pielgrzymkę do Ziemi Świętej (Izrael i Jordanię), podczas której można doświadczyć wielu biblijnych miejsc Starego i Nowego Testamentu.

Ponieważ pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc, to biuro zrobiło promocję i obniżyło koszty o 2000 zł.

termin: 2 - 12 lutego (ferie zimowe)

koszt: 4300 zł (zamiast 6490 zł) i 400 dolarów

Wylot jest z lotniska w Krakowie. W zależności od liczby chętnych bedzie rezerwowany autobus lub samochody.

Dokładny program i szczegóły pielgrzymki są podane w załączniku.

kontakt:
ks. Mariusz Wojnowski  508 777 082

Propozycja scenariusza katechezy o ŚDM w Lizbonie.

2 styczeń 2023

Jeśli zamierzasz przeprowadzić katechezę zapraszającą młodzież do udziału w ŚDM Lizbona 2023, to możesz skorzystać ze scenariusza opublikowanego na stronie studniakatechety.pl. Oprócz prezentacji w Prezi znajdziesz tu quiz (Quizizz) o ŚDM i bazę linków w aplikacji Liktree czyli TIKu bez liku.

link

Finansowanie religii w szkole

29 grudzień 2022

Polecamy artykuł z serwisu eKAI.

Finansowanie nauczania religii w szkole nie jest dotacją na rzecz Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych, ale jednym z kosztów systemu edukacji, który – na zasadzie poszanowania prawa do wolności religijnej – gwarantuje możliwość korzystania ze szkolnej katechizacji tym obywatelom, którzy sobie tego życzą, w tym rodzicom dzieci i uczniom pełnoletnim. Katechizację w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP. Czynią to na mocy Konstytucji RP i m.in. ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła.

tekst i reszta artykułu tutaj

Film "Szklany dom"

7 grudzień 2022

"Szklany dom" to polski film dokumentalny z 2021 roku, którego autorem jest Paulina Guzik (dziennikarz i medioznawca).

Kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele wstrząsnął nie tylko Watykanem, ale i katolikami na całym świecie. Kryzys ten, obecny w przestrzeni publicznej od ponad dwóch dekad spowodował istotne reformy, ale i postawił ważne pytania dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II i kolejnych papieży. Odpowiedź Papieża Polaka na dramat wykorzystywania ukazuje film „Szklany Dom”.

opis ze strony tvp

link do filmu
 

Program wychowawczy

30 listopad 2022

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracował program wychowawczy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest on skierowany dla katechetów, nauczycieli, pedagogów i rodziców.

Jest on dostępny w formacie pdf za darmo.

więcej informacji i program tutaj

Polecamy: