Sprawozdanie katechetyczne

2 wrzesień 2021

Katechetów, którzy nie dostarczyli sprawozdania katechetycznego na rok 2021/2022 podczas spotkań rejonowych proszę o wypełnienie i przesłanie go pocztą do wydziału.

formularz

Sprostowanie

1 wrzesień 2021

Podczas spotkania z dyrektorami szkół Pan Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, wskazał o możliwości spotkań nauczycieli religii z rodzicami uczniów, w celu zaprezentowania programu przedmiotu.

Wobec wielu złych interpretacji ze strony dyrektorów, pragnę wyrazić kilka słów wyjaśnień. Kurator Oświaty nie nakazał dyrektorom szkół do obowiązkowego przeprowadzenia spotkania z rodzicami, ale wskazał, że jeśli będzie taka wola nauczyciela religii i będzie chciał przedstawić rodzicom program nauczania religii, to należy to umożliwić. Jest to zatem zachęta niż obowiązek.

ks. Mariusz Wojnowski

Słowo Komisji Wychowania KEP na nowy rok

1 wrzesień 2021

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego Komisja Wychowania Katolickiego Komisji Episkopatu Polski wystosowała specjalne słowo dla uczniów, nauczycieli i wychowawców.

komentarz i tekst

Kurs dla katechetów i duchownych

19 lipiec 2021

Proponujemy kurs online języka angielskiego dla katechetów i duchownych. Prowadzącym jest Aleksandra Eysymontt, pomysłodawczyni i redaktor internetowego Magazyn Dobrych Treści (www.dommariam.com).

Indeksy do bierzmowania

11 czerwiec 2021

Zaświadczenia o ukończeniu katechezy w klasie 8 w diecezjalnym indeksie do bierzmowania "Wzrastam w wierze. Moja formacja religijna".

Wydział Katechetyczny i Wydział Duszpasterski przygotowal diecezjalne indeksy do bierzmowania "Wzrastam w wierze. Moja formacja religijna". Oprócz parafialnego przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania zawarto w nich także zaświadczenia dla absolwentów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz miejsce na potwierdzenie uczestnictwa w katechezie w szkole średniej.

Sugerujemy, aby duszpasterze parafialni przekazali je uczniom klas ósmych w szkole albo w parafii podczas Mszy Świętych niedzielnych.

Książeczki do bierzmowania zamawiają księża proboszczowie poprzez zgłoszenie mailowo pod adresem: indeks@diecezja-torun.pl (podając parafię i liczbę sztuk) lub odbierając osobiście w Wydziale Katechetycznym lub Duszpasterskim.

Forum Wychowawców - nagranie

28 maj 2021

Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w IV Forum Wychowawców, dotyczącym fonoholizmu (uzależnienie od smartfonów), zachęcamy do jego obejrzenia.

Gościem spotkania była Małgorzata Więczkowska, pedagog, medioznawca, nauczyciel.

A po obejrzeniu prosimy o wypełnienie krótkej ankiety.

Więcej zdjęć tutaj

Sympozjum online

19 maj 2021

Przesyłamy link do sympozjum "ŻYCIE - upragnione, niechciane, adoptowane" zorganizowane przez Diakonię Życia Ruchu Światło Życie Diecezji Toruńskiej.

Porusza problem naprotechnologii, aborcji oraz adopcji. Całość składa się z trzech odsłon, z których każda może być wykorzystana na odrębnych katechezach.

Papież przypomina o odpowiedzialności za katechezę

12 maj 2021

"Posługa katechety była do tej pory mniej lub bardziej sformalizowana. Papież Franciszek kładzie na niej także pieczęć pobłogosławienia człowieka do tego, aby działał w imieniu Kościoła. Jest to bardzo dobre posunięcie, przypomina biskupom i proboszczom, że są odpowiedzialni za katechezę, ale i formację tych, którzy głoszą Ewangelię, a samym katechetom, że czynią to w imieniu Kościoła" – mówi w komentarzu dla KAI ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Zachęcamy do przeczytania komentarza ks. prof. Piotra Tomasika dotyczącego ustanowienia posługi katechety.

strona eKAI

Papież ustanawia w Kościele posługę katechety

12 maj 2021

„Antiquum ministerium” czyli starożytna posługa: tak brzmi tytuł listu w formie Motu proprio, w którym Papież ustanawia świecką posługę katechetyczną. Ta decyzja wiąże się z naglącą potrzebą ewangelizacji we współczesnym świecie. Włączenie oraz współpraca ze świeckimi w dziele przekazywania wiary poprzez katechezę wypływa z istoty ich powołania na mocy chrztu świętego i innych sakramentów pogłębiających więź ze wspólnotą uczniów Chrystusa. Franciszek podkreśla również znaczenie autentycznego spotkania z młodymi pokoleniami, a także potrzebę metodologii i kreatywnych narzędzi, które uczynią głoszenie Ewangelii spójnym z misyjną przemianą Kościoła.

za vatiannews.va/pl.html

więcej informacji strona Vatican News

cały dokument "Antiquum ministerium"