Aktualnosci

Sprawozdanie katechetyczne 2023/2024

29 sierpień 2023

Katecheci, którzy nie dostarczyli na spotkanie rejonowe sprawozdań katechetycznych z obecnego roku szkolnego, są proszeni o przesłanie.

formularz TUTAJ

 

Zdrapka Komunijna

29 sierpień 2023

Pragniemy podzielić się z Wami nowym pomysłem, jakim jest "Zdrapka Komunijna" dedykowana dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej.

"Zdrapka Komunijna" to plansza zawierająca zadania podzielone na dwa okresy. Pierwszy to czas przygotowania do spotkania z Panem Jezusem w Komunii Świętej, który zawiera 15 zadań i drugi okres obejmujący dzień samej uroczystości oraz czas bezpośrednio po niej, obejmujący 6 zadań. Wszystkie zadania ukryte są pod zdrapkami, które dzieci stopniowo odkrywają i realizują. Niektóre z nich mogą wykonać samodzielnie, natomiast inne pozwalają zaangażować się również najbliższym, tak aby czas przygotowań i Pierwszej Komunii Świętej był wyjątkowy dla całej rodziny.

Zdrapka posiada pozytywną opinię Wydziału Katechetycznego.

więcej informacji na stronie https://zdrapkakomunijna.pl/ 

Obowiązek poinformowania

14 czerwiec 2023

Katechetów, którzy w najbliższym czasie przechodzą na emerytutrę lub na urlop dla poratowania zdrowia, prosimy o przekazanie tej informacji proboszczowi parafii oraz do Wydziału Katechetycznego.

 

Portal dla katechetów

24 kwiecień 2023

Zapraszamy do rejestracji na portalu dla katechetów „Katecheza w Jedności" kwj.pl.

Jest to darmowa platforma wymiany materiałów przygotowanych przez katechetów z całej Polski, która jako pomoc dydaktyczna i nowoczesne narzędzie edukacyjne ma służyć wszystkim katechetom korzystającym z podręczników zgodnych z podstawą programową z 2018 roku. Więcej informacji można znaleźć w materiałach promocyjnych na stronie https://www.kwj.pl/film-katecheza-w-jednosci 

Razem z konkursem różańcowym Wydawnictwo Jedność uruchamia kanał szybkiej komunikacji i wymiany uwag za pośrednictwem grupy „Katecheza w Jedności" na Facebooku. Ułatwi on kontakt z katechetami korzystającymi z portalu i biorącymi udział w konkursie. Zachęcamy do dołączenia do grupy pod adresem:  https://www.facebook.com/groups/katechezawjednosci
 

Wywiad z Tomaszem Krzyżakiem

10 marzec 2023

Tomasz Krzyżak - dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”. Zajmuje się sprawami Kościoła. Wcześniej pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, tygodnikach „Wprost”, „Ozon”. W 2012 roku wydał biografię św. Maksymiliana M. Kolbego, za którą otrzymał nagrodę „Feniks” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii edytorstwo.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z redaktorem Tomaszem Krzyżakiem dotyczącym książki Ekke Overbeek „Maxima culpa”.
Zdjecie i wywiad pochodzą ze strony ekai.pl

https://www.ekai.pl/tomasz-krzyzak-wnioski-overbeeka-to-nadinterpretacja/

Co Jan Paweł II zrobił w sprawie wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele?

10 marzec 2023

Polecamy artykuł pod tym samym tytułem autorstwa Pawła Bielińskiego i Marcina Przeciszewskiego opisujacego walkę Jana Pawła II z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Ciekawym wątkiem jest wskazanie kontekstu kulturowego.

Artykuł jest zamieszczony na strownie ekai.pl

https://www.ekai.pl/co-zrobil-jan-pawel-ii-w-sprawie-naduzyc-seksualnych-w-kosciele/

Zaświadczenia dla maturzystów

20 luty 2023

Zaświadczenia o ukończeniu przygotowania bliższego do małżeństwa i życia w rodzinie dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy uczestniczyli w lekcjach religii można pobrać ze strony internetowej Wydziału Katechetycznego (zakładka formularze katecheta).

tutaj

Oferta Laboratorium św. Jana Pawła II

16 luty 2023

"Laboratorium św. Jana Pawła II" jest pracownią funkcjonującą na Wydziale Teologicznym UMK zrzeszającą pracowników naukowo-dydaktycznych działających na rzecz badania, rozwoju i popularyzacji dziedzictwa ososby i myśli św. Jana Pawła II w województwie Kujawsko-Pomorskim. Pracownia powstała w 2020 r. w ramach współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pracownicy "Laboratorium św. Jana Pawła II" zachęcają do korzystania z możliwości wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych i prelekcjach. Są one skierowane do ucznów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warsztaty mogą być przeprowadzone zarówno w placówce oświatowej lub innej instytucji, jak i w siedzibie Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu.

Przykładowe tematy warsztatów: Zwierciadło Ewangelii – Całun Turyński; WyMEDIUJ to! Mediacja jako sposób rozwiązywania konfliktów; Wolontariat – dlaczego warto?; Lider - to znaczy kto? Przywództwo wg Jana Pawła II.

więcej informacji i pełna lista tematów tutaj

strona laboratorium

Rekolekcje u oo. Jezuitów

14 luty 2023

Podajemy terminarz rekolekcji i sesji weekendowych w domach rekolekcyjnych Ojców Jezuitów.

strona

Warsztaty dla katechetów

14 luty 2023

"Laboratorium św. Jana Pawła II w Toruniu, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz Wydział Katechetyczny w Gdańsku Oliwie zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach pt. „Jak zaprojektować kartę pracy ucznia?".  Celem warsztatów jest rozbudzenie innowacyjnej wyobraźni dydaktycznej pozwalającej tworzyć niebanalne karty pracy ucznia. W oparciu o sylwetkę św. Jana Pawła II prowadzący spróbują zainspirować uczestników do kreatywnego myślenia i konkretnego przekuwania myśli w czyn, czego owocem będzie opracowanie karty pracy ucznia (najciekawsza zostanie opublikowana jako pomoc dydaktyczna dla katechetów).

Warsztaty odbędą się 4 marca 2023 r. (sobota) od godz. 10:00-14:00 w Ośrodku Papieskim  przy Sanktuarium św.Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie. Zajęcia będą podzielone na dwa bloki: konferencyjny i praktyczny.

Zapisy na stronie www.pcen.gda.pl do 28 lutego br. Ilość miejsc ograniczona. Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie uczestnictwa. Więcej informacji na plakacie.

plakat

Polecamy: