Program wychowawczy

30 listopad 2022

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracował program wychowawczy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest on skierowany dla katechetów, nauczycieli, pedagogów i rodziców.

Jest on dostępny w formacie pdf za darmo.

więcej informacji i program tutaj

Czy odmowa powieszenia krzyża jest bezprawna?

28 listopad 2022

Zapraszamy do lektury artykułu ze strony Instytutu Ordo Iuris.

Wraz z postępującą laicyzacją społeczeństwa, coraz powszechniejsze staje się zdejmowanie bądź nieumieszczanie krzyży w szkołach czy przedszkolach publicznych. Czy takie działanie władz ma jakąkolwiek podporę prawną? Czy mimo wniosków rodziców, uczących się dzieci czy też nauczycieli, dyrektorzy placówek edukacyjnych mają prawo odmówić ekspozycji symbolu religijnego jakim jest krzyż? Czy prawa chrześcijan są w jakiś sposób chronione na gruncie obowiązujących przepisów prawnych?

fragment ze strony ordoiuris.pl

cały artykuł https://ordoiuris.pl/ordoiuris.pl/czy-odmowa-powieszenia-krzyza-przez-publiczne-placowki-edukacyjne-jest-bezprawna

Masz prawo do wiary

17 listopad 2022

Coraz częściej można zauważyć wzrastającą niechęć wobec jakichkolwiek przejawów religijności uczniów, rodziców oraz nauczycieli w środowisku szkolnym. Poza tym niektóre instytucje prowadzoną ogólnopolskie akcję mającą na celu ochronę praw osób bezwyznaniowych oraz obronę przed religią, która w istocie szkodzi wolności religijnej osób wierzących.

Dlatego Laboratorium Wolności Religijnej, które monitoruje stan przestrzegania wolności sumienia i religii w Polsce, przygotowało w formie ulotek infomacje prawne na temat praw osób wierzących.

Mapa (nie)równości w szkole
Wolność religii bez dezinformacji

ulotka 1 (Ośrodek Informacyjno-Konsultacyjny)
ulotka 2 (Laboratorium WR)
książeczka (Prawo do wiary)

Film "Prorok"

13 listopad 2022

"Prorok" to film fabularny o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Po trzech latach uwięzienia kardynał Wyszyński ponownie staje na czele Kościoła w Polsce i staje się jego nieformalnym przywódcą.
Wspomniany film stanowi debiut Michała Kondrata, znanego z innych cennych filmów.

Zapraszamy do kin.

Aplikacja mobilna Strefa Katechety

24 październik 2022

Wydawnictwo św. Wojciecha przygotowało mobilną aplikacją, która pozwoli na wygodne korzystanie z „Poradników metodycznych” dostosowanych do podręczników do nauki religii Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Można ją pobrać bezpośrednio ze sklepu Play (za darmo) lub poprzez poniższy link:

Link dla użytkowników systemu iOS na App Store:

22 wrzesień 2022

Studia podyplomowe z etyki w specjalności nauczycielskiej są organizowane i prowadzone zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli. Studia mają charakter kwalifikacyjny, umożliwiają nauczycielom zdobycie uprawnień do nauczania przedmiotu etyka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Od przyszłego roku w szkołach będzie obowiązywał nowy przedmiot: ETYKA. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki otwiera nowe kierunki studiów podyplomowych. Są one kierowane do czynnych zawodowo nauczycieli, którzy chcą prowadzić zajęcia z etyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Studia są bezpłatne i trwają trzy semestry.

W Toruniu studia z etyki dla nauczycieli prowadzi Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.
Zachęcamy do ich podjęcia.

Obecność krzyża w szkole

18 wrzesień 2022

"Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w 2011 r. uznał, że obecność krzyża w publicznej placówce edukacyjnej nie jest złamaniem praw rodziców do wychowania dzieci według ich przekonań ani prawa dziecka do wolności religijnej. Był to finał głośnej sprawy, o usunięcie krzyża we włoskiej szkole na wniosek Włoszki fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin, domagającej się usunięcia krzyża z klasy, do której chodziło jej dwoje dzieci."
ekai.pl

Polecamy dwa artykuły, analizy prawne, wskazujące, że obecność krzyża w szkole jest nie jest łamaniem prawa rodziców do wychowania dziecka według własnych przekonań oraz nie jest łamanie prawa polskiego.

pierwszy artykuł - Europejski Trybunał Prawa Człowieka

drugi artykuł - prawo polskie

Studia podyplomowe do nauczania religii

14 wrzesień 2022

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii na wszystkich poziomach kształcenia podstawowego i ponadpodstawowego.

Charakterystyka studiów:

czas trwania: 4 semestry;

termin pierwszego zjazdu: sobota - 8 października 2022 r.

Bliższych informacji udziela Wydział Teologiczny UMK w Toruniu (ks. prof. Janusz Szulist).

Pomoce do Pierwszej Komunii Świętej

14 wrzesień 2022

Publikujemy zestawienie pomocy duszpasterskich do przygotowywania dzieci do Pierwszej Komunii Świetej.

tabela

Wyjaśnienie

4 wrzesień 2022

Podczas spotkania z dyrektorami szkół Pan Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, wskazał o możliwości spotkań nauczycieli religii z rodzicami uczniów, w celu zaprezentowania programu przedmiotu.

Wobec wielu różnych interpretacji ze strony dyrektorów, pragnę wyrazić kilka słów wyjaśnień. Kurator Oświaty nie nakazał dyrektorom szkół do obowiązkowego przeprowadzenia spotkania z rodzicami, ale wskazał, że jeśli będzie taka wola nauczyciela religii i będzie chciał przedstawić rodzicom program nauczania religii, to należy to umożliwić. Jest to zatem zachęta niż obowiązek.

ks. Mariusz Wojnowski