Słowo bp Wiesława Śmigla do katechetów

20 listopad 2020

Bp Wiesław Śmigiel skierował słowo do katechetów. Zachęcamy do wysłuchania.
wideo

Akcja "Polak z sercem"

16 listopad 2020

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza do wzięcia udziału w III edycji akcji „Polak z sercem”, którego adresatami są Polacy mieszkający na Białorusi i Ukrainie. W ramach akcji od 11 listopada 2020 do 30 czerwca 2021 uruchomią tzw. „sms charytatywny” oraz będą prowadzić zbiórkę funduszy.

Miesięcznik "Staś"

26 październik 2020

Wydawnictwo św. Stanisława BM z Krakowa przygotowało pierwszy numer miesięcznika dla najmłodszych „Staś".

Jest on przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i wszesnoszkolnych (wiek od 3 do 9 lat).  W atrakcyjnej formie graficznej na 52 stronach znalazły się różnorodne tematy, wśród nich m.in.: niedzielne Ewangelie, temat wiodący (w październiku różaniec, Anioł Stróż, św. Jan Paweł II, w listopadzie święto Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości), rubryki „Poznajemy Biblię", „Nasi patronowie", „Pamiętnik Stasia" (pisany przez cenioną i znaną wśród dzieci p. Ewę Stadtmüller), a ponadto: gry planszowe, zgadywanki, komiksy, gotowanie z s. Anastazją, konkursy z nagrodami, kącik przyrodniczy i historyczny. „Staś" ma wychowywać, uczyć i bawić najmłodszych.

listopadowy numer "Stasia"

Materiały do nauki zdalnej

26 październik 2020

Wydawnictwa zamieściły materiały do nauki zdalnej. Więcej na ich stronach.
Święty Wojciech
Jedność

List na dzień nauczyciela

13 październik 2020

Prezentujemy Słowo Komisji Wychowania Katolickiego KEP do Katechetów z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 30. rocznicy powrotu nauczania religii do polskiej szkoły.

"Drodzy Katecheci! Jesteście wielkim darem dla Kościoła! Dzięki Waszej posłudze Ewangelia może być głoszona wielu młodym ludziom. Jesteście potrzebnym znakiem i głosem Kościoła w szkole i w parafii"  -  fragment listu.

pełny tekst

I Konkurs Artystyczny "Ślady nadziei"

13 październik 2020

Laboratorium św. Jana Pawła II działające przy Wydziale Teologicznym  UMK w Toruniu, Wydział Teologiczny UMK oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskim I Konkursie Artystycznym "Ślady nadziei". Konkurs przeznaczony jest  dla pięciu kategorii wiekowych:

I kategoria - przedszkola i klasy 0-3
II kategoria - klasy 4-6
III kategoria - klasy 7-8
IV kategoria - klasy szkoły ponadpodstawowej
V kategoria - rodziny

Najmłodsi mają wykonać pracę plastyczną, starsi przedstawić wybrany utwór Karola Wojtyły w dowolnej formie teatralnej, a rodziny wykonać piosenkę "Nie zastąpi Ciebie nikt". Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie.

Teksty modlitw

8 wrzesień 2020

Konferencja Episkopatu Polski ujednoliciła teksty modlitw i litanii.

Podczas konferencji Episkopatu Polski w sierpniu 2020 roku ujednolicono teksty integralne modlitw w języku polskim, w tym Litanii loretańskiej.

pełny tekst

Nowe Dyrektorium o katechizacji

6 wrzesień 2020

23 marca 2020 roku Ojciec Święty Franciszek zatwierdził nowe Dyrektorium o katechizacji. Stanowi ono kolejny etap dynamicznej odnowy, jaka dokonuje się w katechezie. Dzięki studiom prowadzonym nad katechezą i stałemu zaangażowaniu wielu Konferencji Episkopatów udało się osiągnąć efekty o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła i procesu dojrzewania ludzi w wierze. Wszystkie one wymagają nowego usystematyzowania.

strona wydawcy

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

4 wrzesień 2020

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pomaga potrzebującej młodzieży.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Prowadzi ona program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży. Pomocą stypendialną objętych jest ponad 2000 osób z 40 diecezji Polski. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczestniczą w obozach letnich i przygotowanej dla nich formacji diecezjalnej (2-3 spotkania w ciągu roku). Diecezja Toruńska posiada obecnie 37 miejsc stypendialnych.

kryteria i informacje na stronie

Religia w szkole – standardem europejskim

1 wrzesień 2020

W tym roku przypada 30-lecie od powrotu nauczania religii do szkół. Polska realizuje w tym zakresie standardy europejskie, a przyjęty u nas model nauczania religii w systemie publicznej edukacji jest bliski temu, jaki obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej.

czytaj cały artykuł