Aktualnosci


Papież przypomina o odpowiedzialności za katechezę

12 maj 2021

"Posługa katechety była do tej pory mniej lub bardziej sformalizowana. Papież Franciszek kładzie na niej także pieczęć pobłogosławienia człowieka do tego, aby działał w imieniu Kościoła. Jest to bardzo dobre posunięcie, przypomina biskupom i proboszczom, że są odpowiedzialni za katechezę, ale i formację tych, którzy głoszą Ewangelię, a samym katechetom, że czynią to w imieniu Kościoła" – mówi w komentarzu dla KAI ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Zachęcamy do przeczytania komentarza ks. prof. Piotra Tomasika dotyczącego ustanowienia posługi katechety.

strona eKAI

Papież ustanawia w Kościele posługę katechety

12 maj 2021

„Antiquum ministerium” czyli starożytna posługa: tak brzmi tytuł listu w formie Motu proprio, w którym Papież ustanawia świecką posługę katechetyczną. Ta decyzja wiąże się z naglącą potrzebą ewangelizacji we współczesnym świecie. Włączenie oraz współpraca ze świeckimi w dziele przekazywania wiary poprzez katechezę wypływa z istoty ich powołania na mocy chrztu świętego i innych sakramentów pogłębiających więź ze wspólnotą uczniów Chrystusa. Franciszek podkreśla również znaczenie autentycznego spotkania z młodymi pokoleniami, a także potrzebę metodologii i kreatywnych narzędzi, które uczynią głoszenie Ewangelii spójnym z misyjną przemianą Kościoła.

za vatiannews.va/pl.html

więcej informacji strona Vatican News

cały dokument "Antiquum ministerium"

Skierowania do szkół

7 maj 2021

Drodzy Katecheci, zobaczcie, czy Wasze misje są aktualne. Jeśli nie, to poproście swojego księdza proboszcza, aby, jeśli już wiadomo kto będzie uczył, wysłał prośbę do kurii o wystawienie skierowania na przyszły rok szkolny. Im szybciej, tym lepiej.

Formularze są dostępne na stronie http://katechizacja.diecezja-torun.pl/formularze-proboszcz

W te wakacje prace Wydziału Katechetycznego mogą być spowolnione. 

Bezpłatne podręczniki multimedialne

24 kwiecień 2021

Wydawnictwo Jedność oferuje bezpłatny podręcznik dla katechetów uczących wklasie 1 SP. Warunkiem jest należenie do Strefy Katechety.

więcej informacji

Program Wychowawczy

28 styczeń 2021

Na zlecenie Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracowano Program wychowawczy, który jest skierowany do nauczycieli katolickich pełniących rolę wychowawcy. Ten prrogram jest oparty na wartościach związanych z św. Janem Pawłem II.

więcej na stronie instytutu

Katechezy o Eucharystii

9 grudzień 2020

W górnej zakładce Formacja umieszczony został nowy element O Eucharystii. Jest to seria krótkich filmików o tematyce obecnego roku duszpasterskiego. Ten materiał może być dobrym elementem formacyjnym katechety.

Zachęcamy do oglądania.

Dokument watykański o działaniach katolików

21 listopad 2020

Wobec różnych pojawiających się pytań i wątpliwości polecamy lekturze dokument Kongregacji Nauki Wiary "Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym" z 2002 roku. Dokument ten jak wskazano we wstępie, jest skierowany "do Biskupów Kościoła katolickiego oraz — w szczególny sposób — do polityków katolickich i wszystkich wiernych świeckich powołanych do udziału w życiu publicznym i politycznym demokratycznych społeczeństw".

przeczytać można tutaj

 

Słowo bp Wiesława Śmigla do katechetów

20 listopad 2020

Bp Wiesław Śmigiel skierował słowo do katechetów. Zachęcamy do wysłuchania.
wideo 

Teksty modlitw

8 wrzesień 2020

Konferencja Episkopatu Polski ujednoliciła teksty modlitw i litanii.

Podczas konferencji Episkopatu Polski w sierpniu 2020 roku ujednolicono teksty integralne modlitw w języku polskim, w tym Litanii loretańskiej.

pełny tekst

Polecamy: