Sprawozdania katechety

29 sierpień 2022

Katechetów, ktorzy nie uczestniczyli w Rejonowych Spotkaniach Katechetycznych są proszeni o wypełnienie poniższego formularza.

sprawozdanie

Współczesne wyzwania pracy z młodzieżą

25 lipiec 2022

Zachęcamy do obejrzenia fimiku "Współczesne wyzwania pracy z młodzieżą" zrealizowanego podczas Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, które w tym roku miało miejsce w Toruniu.

Autorem filmiku jest "Fundacja Wypłyń na głębię", która jest pomysłodawcą projektu Katecheza 2.0.

Materiały eksperckie

15 lipiec 2022

W ramach naszej współpracy z Laboratorium Wolności Religijnej udostępniamy materiały eksperckie analizujące wybrane zagadnienia ywiyane y wolnością religijną. Poszczególne publikacje poświęcone są prawnej ochronie wolności sumienia i religii w różnych obszarach życia.

Udostępnione materiały mogą być dobrą lekturą na wakacje.

strona z materiałami

Zmiany w organizacji nauczania religii i etyki

8 marzec 2022

W poniedziałek, 10 stycznia br. Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski spotkał się z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych. Tematem rozmów były planowane zmiany w organizacji nauczania religii i etyki w szkołach.

wicej informacji na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Krótkie filmiki o małżeństwie

15 luty 2022

Zachęcamy do korzystania z przygotowywanych w ramach webinarium krótkich filmików nt. "Budowanie relacji w małżeństwie" autorstwa dr. Krzysztofa Pilarza (katechety, terapeuty i pracownika Wydziału Teologicznego UMK).

Przedstawione filmiki mogą być wsparciem w prowadzeniu katechez w klasach maturalnych w ramach przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie.

Watykan wyjaśnia, jak ustanowić katechetów i kim będą w Kościele

17 grudzień 2021

Papież zatwierdził obrzęd liturgiczny ustanowienia katechetów. Wyjaśniono też, jak rozumieć tę nową posługę. Jest to raczej posługa przeznaczona dla tych, którzy uczestniczą w różnych formach apostolatu. Na wprowadzenie tej nowej posługi trzeba też przygotować wierzących, aby nie postrzegali jej jako substytutu kapłana, lecz posługę świeckich wynikającą z ich chrztu.

źródło: vaticannews.pl

Papież: katecheta jest towarzyszem i pedagogiem

2 grudzień 2021

W intencji na grudzień przedstawionej przez Światową Sieć Modlitwy Papieża, Franciszek poleca szczególnie pamięci przed Bogiem katechetów. W maju tego roku Ojciec Święty ustanowił świecką posługę katechetyczną. Włączenie laikatu oraz współpraca z nim w dziele przekazywania wiary poprzez katechezę, wypływa z istoty powołania świeckich, otrzymanego na mocy Chrztu świętego oraz innych sakramentów pogłębiających więź ze wspólnotą uczniów Chrystusa.

podstrona Vatican News

Przypomnienie

3 wrzesień 2021

Przypominam, że zgodnie z prawem diecezjalnym ("Instrukcja o przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej", "Instrukcja o przygotowaniu do bierzmowania") dzieci i młodzież przygotowują się i przystępuje do sakramentów świętych w parafii zamieszkania rodziców. W wyjątkowych sytuacjach można odstąpić od tej zasady.

Procedura jest jednak taka, że katecheta powinien powiedzieć rodzicom dziecka, aby zgłosili się do proboszcza swojej parafii zamieszkania i porozmawiali z nim. Dla wielu tych rodzin to jest jedna z niewielu szans spotkania z parafią i duszasterzami.

Proszę zatem o rozptropność w tej kwestii i wyjaśnianie rodzicom dzieci, że parafia jest podstawową wspólnotą.

ks. Mariusz Wojnowski

Film "Moc Prymasa Tysiąclecia"

2 wrzesień 2021

W kontekście zbliżającej się beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego zachęcamy do zapoznania się z propozycją filmową "Moc Prymasa Tysiąclecia".
Może to posłużyć jako narzędzie katechizacji.

materiały:
recenzja
dostęp
dopełnienie
zajawka

link do filmu

Film "Fatima"

2 wrzesień 2021

Poruszający, opowiadający film fabularny o objawieniach w Fatimie.

Hollywoodzcy twórcy pracujący przy najlepszych filmach na świecie, duży budżet produkcyjny, piękny utwór wykonywany przez Andrea Bocellego i przede wszystkim: wiernie przedstawiona historia.

link