Aktualnosci

Pierwsza Komunia Święta

2 kwiecień 2020

Ze względu na obecny brak możliwości przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej (brak katechezy parafialnej i spotkań liturgicznych, a także możliwości przeprowadzenia pierwszej spowiedzi świętej) należy przemyśleć przesunięcie jej terminu. Decyzję o nowym terminie Pierwszej Komunii Świętej podejmuje proboszcz parafii.

Kształcenie na odległość

24 marzec 2020

Od 25 marca br. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz U 2020 poz. 493). Ten akt prawny określa formę kształcenia na odległość oraz inne sposoby realizacji zadań jednostek systemu oświaty (szkół i placówek oświatowych).

W artykule zamieszczonym poniżej zostały omówione tylko dwa pierwsze paragrafy dotyczące lekcji religii.

Nauczanie zdalne

24 marzec 2020

W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 roku od 25 marca 2020 roku obowiązuje kształcenie na odległość. Dlatego zapraszamy do skorzystania z ofert przygotowanych przez naszych doradców metodycznych z następujących ośrodków:

    A) GRUDZIĄDZ - CKU ODDZN (zakładka  religia) - Link
* Aleksandra Mikołajek (kontakt amikolajek@odn-grudziadz.edu.pl )
    B) TORUŃ - TODMiDN (zakładka e-doradztwo) - Link
* Gabriela Rumińska doradca dla szkół podstawowych (kontakt m.religia@metodycy.torun.pl)
* Danuta Włoczewska doradca dla szkół ponadpodstawowych (kontakt m.religia2@metodycy.torun.pl)

Ponadto na różnych portalach internetowych można znaleźć inne materiały pomocnicze. W przypadku niektórych portali, materiały katechetyczne są dostępne po bezpłatnym zalogowaniu:
http://www.ekatecheza.pl/
https://katechizmy.com.pl/
https://www.jednosc.com.pl/strefakatechety/
https://www.katechizmy.pl/
https://www.swietywojciech.pl/Strefa-katechety
Poza wymienionymi stronami jest w sieci wiele serwisów, blogów czy kanałów katechetycznych ukazujących bogactwo metodyczne i kreatywność katechetów – one również mogą być wsparciem w organizacji kształcenia na odległość. Jako przykład proponujemy #RozmówkiWesołejPandy (kilku minutowe rozmówki dla dzieci) - Link

Nowe podręczniki

20 marzec 2020

Na prośbę wydawnictwa Jedność prezentujemy nowe podręczniki do nauki religii. Dotyczą klasy "0", 1 i 5 SP oraz 1 ponadpodstawowej.

KOMUNIKAT !!!

17 marzec 2020

1. Wydział Katechetyczny KDT jest czynny, jednak wszelkie sprawy należy konsultować i zgłaszać telefonicznie lub mailowo. Dokumenty należy przesyłać listownie, w razie konieczności pozostawić w kurii na portierni.

2. Rekolekcje szkolne w obecnym roku szkolnym są odwołane.

3. Finał Diecezjalnego Konkursu Biblijnego zaplanowany na 28 marca jest przeniesiony na inny termin. Zostanie ogłoszony w późniejszym czasie.

4. Spotkania dla katechetów z wydawnictwem Jedność i Gaudium zaplanowane na 4 kwietnia są odwołane.

5. Dni skupienia dla nauczycieli są odwołane.
ks. Mariusz Wojnowski
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Diecezjalnej Toruńskiej
 

KOMUNIKAT

16 marzec 2020

Wobec obowiązującego czasu kwarantanny proszę o załatwianie wszelkich spraw z Wydziałem Katechetycznym telefonicznie lub mailowo. Dokumenty należy przesyłać listownie, lub jeśli będzie taka konieczność, to proszę pozostawić na portierni kurii w teczce "Wydział Katechetyczny".

ks. Mariusz Wojnowski
dyrektor Wydziału Katechetycznego 

KOMUNIKAT

11 marzec 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa Premier Polski i Minister Edukacji Narodowej podjęli decyzję, że od dnia 12 marca br. zostaną zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawczych oraz od 16 do 28 marca zostają zamknięte placówki oświatowe. W związku z tym pragnę poinformować, że bp Wiesław Śmigiel, Biskup Toruński, zawiesza w Diecezji Toruńskiej przeprowadzanie rekolekcji szkolnych na czas trwania kwarantanny. Jeśli władze państwowe przedłużą ten okres, to również przedłużeniu ulega zawieszenie organizowania rekolekcji szkolnych.

Zawieszenie rekolekcji szkolnych nie należy traktować jako rezygnacji z ich prowadzenia. Po ustaniu kwarantanny, można je zorganizować w późniejszym terminie (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach, § 10.2).

Zachęca się również do podjęcia modlitwy w intencji chorych, służby zdrowia oraz tych wszystkich, którzy dążą do zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
ks. Mariusz Wojnowski
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

Katoflix

9 marzec 2020

"KATOFLIX" to chrześcijańskie kino internetowe, które umożliwia legalny dostęp do dobrych produkcji filmowych w dowolnym miejscu i dowolnym czasie. Dostrzegając zainteresowanie filmami, które poruszają tematy wiary, sensu życia, historii życia świętych itp., postanowiliśmy stworzyć platformę umożliwiającą legalny dostęp do tego typu produkcji.

https://katoflix.pl/
"KATOFLIX" to przestrzeń, gdzie znajdziesz starannie wyselekcjonowane produkcje. Szukamy filmów, które mogłyby Cię zainteresować, zainspirować, zastanowić, skłonić do zmian w Twym życiu… lub wywołałyby uśmiech na Twojej twarzy. Chcemy Ci zaoferować produkcje, które bez obaw pokażesz swoim dzieciom, polecisz znajomym lub podsuniesz komuś, kto przeżywa trudne momenty w swym życiu.

Naszym marzeniem jest stworzenie przestrzeni, która wykorzystując siłę przekazu filmowego, będzie prowadziła do Boga.
Właścicielem KATOFLIXa jest Studio Katolik - prowadzone przez Zgromadzenie Zakonne Salwatorianów.

źródło: https://katoflix.pl/o-nas

Laboratorium św. Jana Pawła II

4 marzec 2020

Prezentujemy propozycje "Laboratorium św. Jana Pawła II" skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wspomniane laboratorium jest prowadzone przez doktorantów i studentów Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Z propozycji można korzystać na miejscu, czyli w Toruniu, lub w zaprosić do szkoły, jeśli będzie możliwe ze strony prowadzących. Jest to ciekawa propozycja na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Więcej szczegółów, propozycji i dane kontaktowe w poniższej prezentacji.

Propozycja rekolekcji szkolnych

2 marzec 2020

Staraniem ks. dra Andrzeja Kowalskiego i Zespołu Rady Katechetycznej ds rekolekcji szkolnych powstała książeczka mogąca pomóc w przygotowaniu rekolekcji szkolnych. Tematyka nawiązuje do przeżywanego obecnie roku o Eucharystii.


Polecamy: