Aktualnosci

Wydawnictwo św. Wojciecha

27 wrzesień 2023

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, które przygotowało Wydawnictwo Świętego Wojciecha oraz Strefa Katechety.

Pierwsza w Polsce aplikacja mobilna Strefa Katechety do bezpłatnego pobrania
https://www.youtube.com/watch?v=alRiT6HBWNg

Niezbędnik KATECHETY
https://pl.padlet.com/strefakatechetyswietywojciech/niezb-dnik-katechety-wydawnictwo-wi-tego-wojciecha-k3euzjqeztlg14di

Można tam otrzymać: pomoce okołopodręcznikowe, interaktywne poradniki metodyczne, filmy, prezentacje, PSO, Plany wynikowe, rozkłady materiałów.

Wszystkie nasze rozkłady dostępne są w e-dziennikach: Librus, Vulcan oraz mobiDziennik

Zapraszamy na bezpłatne webinaria www.strefakatechety.pl

Misjomat

27 wrzesień 2023

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła pomaga w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych, przygotowaniu kadry zajmującej się formacją seminarzystów, budowaniu i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach.

Na stronie www.misjomat.org ruszyły zbiórki na trzy seminaria duchowne (na Madagaskarze, w Peru i w Indiach), wspierane przez PDPA w Polsce.

Polecamy te sprawy.

Przewodnik bioetyczny dla młodych

21 wrzesień 2023

Zespół Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki (www.akademiabioetyki.pl) opracował „Przewodnik bioetyczny dla młodych". Stanowi on zbiór odpowiedzi na szereg aktualnych pytań dotyczących podstaw bioetyki i ludzkiego życia. Publikacja powstała dzięki pracy wielu ekspertów z dziedziny bioetyki, prawa oraz biomedycyny. Jest to kompendium wiedzy przedstawione w bardzo przystępny sposób, po które chętnie sięgną zarówno uczniowie szkół średnich, uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, jak i nauczyciele i katecheci.

Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji i Nauki.

Pozycja ta została dofinansowana z budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki i można ją otrzymać bezpłatnie.

Zainteresowanych otrzymanie bezpłatnego dostępu do poradnika i konta na platformie Akademii Bioetyki prosimy o maila na adres wydziału w-katechetyczny@diecezja.torun.pl
 

Katechizm bł. Bojanowskiego

29 sierpień 2023

Na prośbę sióstr służebniczek udostępniamy katechizm bł. Edmunda Bojanowskiego, który powstał na bazie jego wypowiedzi.

Katechizm składa się z 4 części i odpowiada na pytania:

W co wierzy Kościół?
Jak celebruje swoją wiarę?
Jak żyć według wiary Kościoła?
Jak się modlić w wierze Kościoła

Może on być inspiracją do pracy katechetycznej i duszpasterskiej.

Katechizm jest ZA DARMO

Zdrapka Komunijna

29 sierpień 2023

Pragniemy podzielić się z Wami nowym pomysłem, jakim jest "Zdrapka Komunijna" dedykowana dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej.

"Zdrapka Komunijna" to plansza zawierająca zadania podzielone na dwa okresy. Pierwszy to czas przygotowania do spotkania z Panem Jezusem w Komunii Świętej, który zawiera 15 zadań i drugi okres obejmujący dzień samej uroczystości oraz czas bezpośrednio po niej, obejmujący 6 zadań. Wszystkie zadania ukryte są pod zdrapkami, które dzieci stopniowo odkrywają i realizują. Niektóre z nich mogą wykonać samodzielnie, natomiast inne pozwalają zaangażować się również najbliższym, tak aby czas przygotowań i Pierwszej Komunii Świętej był wyjątkowy dla całej rodziny.

Zdrapka posiada pozytywną opinię Wydziału Katechetycznego.

więcej informacji na stronie https://zdrapkakomunijna.pl/ 

Obowiązek poinformowania

14 czerwiec 2023

Katechetów, którzy w najbliższym czasie przechodzą na emerytutrę lub na urlop dla poratowania zdrowia, prosimy o przekazanie tej informacji proboszczowi parafii oraz do Wydziału Katechetycznego.

 

Portal dla katechetów

24 kwiecień 2023

Zapraszamy do rejestracji na portalu dla katechetów „Katecheza w Jedności" kwj.pl.

Jest to darmowa platforma wymiany materiałów przygotowanych przez katechetów z całej Polski, która jako pomoc dydaktyczna i nowoczesne narzędzie edukacyjne ma służyć wszystkim katechetom korzystającym z podręczników zgodnych z podstawą programową z 2018 roku. Więcej informacji można znaleźć w materiałach promocyjnych na stronie https://www.kwj.pl/film-katecheza-w-jednosci 

Razem z konkursem różańcowym Wydawnictwo Jedność uruchamia kanał szybkiej komunikacji i wymiany uwag za pośrednictwem grupy „Katecheza w Jedności" na Facebooku. Ułatwi on kontakt z katechetami korzystającymi z portalu i biorącymi udział w konkursie. Zachęcamy do dołączenia do grupy pod adresem:  https://www.facebook.com/groups/katechezawjednosci
 

Wywiad z Tomaszem Krzyżakiem

10 marzec 2023

Tomasz Krzyżak - dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”. Zajmuje się sprawami Kościoła. Wcześniej pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, tygodnikach „Wprost”, „Ozon”. W 2012 roku wydał biografię św. Maksymiliana M. Kolbego, za którą otrzymał nagrodę „Feniks” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii edytorstwo.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z redaktorem Tomaszem Krzyżakiem dotyczącym książki Ekke Overbeek „Maxima culpa”.
Zdjecie i wywiad pochodzą ze strony ekai.pl

https://www.ekai.pl/tomasz-krzyzak-wnioski-overbeeka-to-nadinterpretacja/

Co Jan Paweł II zrobił w sprawie wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele?

10 marzec 2023

Polecamy artykuł pod tym samym tytułem autorstwa Pawła Bielińskiego i Marcina Przeciszewskiego opisujacego walkę Jana Pawła II z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Ciekawym wątkiem jest wskazanie kontekstu kulturowego.

Artykuł jest zamieszczony na strownie ekai.pl

https://www.ekai.pl/co-zrobil-jan-pawel-ii-w-sprawie-naduzyc-seksualnych-w-kosciele/

Zaświadczenia dla maturzystów

20 luty 2023

Zaświadczenia o ukończeniu przygotowania bliższego do małżeństwa i życia w rodzinie dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy uczestniczyli w lekcjach religii można pobrać ze strony internetowej Wydziału Katechetycznego (zakładka formularze katecheta).

tutaj

Polecamy: