Aktualnosci

Święto Województwa

31 maj 2024

Marszałek Województwa, Laboratorium Jana Pawła II na WT UMK, Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży,  Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP zapraszają na „Przystanek JP2. Wiara, dobro, kultura”, który odbędzie się 6 czerwca br.

Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Województwa, szczególnie młodzi. Aby uczestniczyć w tym bezpłatnym wydarzeniu należy się zarejestrować za pomocą formularza online.

Uczestnicy „Przystanku JP2” będą mogli wziąć udział w koncertach, dyskusjach, warsztatach, spotkaniach z ciekawymi gośćmi.
Start wydarzenia o godz. 15:00.
facebook
więcej informacji

plakat

Plakat promujący lekcję religii

28 maj 2024

Wydział Katechetyczny Archidiecezji Gdańskiej przygotował plakat, który zawiera merytoryczną informację dla rodziców, którzy mogą nie mieć wiedzy co niesie lekcja religii dla ogólnoludzkiego wychowania ucznia. Na plakacie jest dodatkowo kod QR do filmiku.

Zachęcamy do propagowania akcji „Rodzicu – Inwestuj, nie wypisuj!”, aby uświadomić rodziców uczniów o ich wpływie na organizację lekcji religii w przedszkolach i szkołach.

więcej informacji na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

plakat do pobrania

tekst ze strony https://opoka.news/plakat-promujacy-lekcje-religii

 

Standardy ochrony małoletnich - szkolenia

21 maj 2024

W odniesieniu do obowiązującej w Polsce tzw. Ustawy Kamilka będą prowadzone szkolenia z zakresu ochrony małoletnich dla katechetów z naszej diecezji (świeckich i zakonnych). Będą one prowadzone w trzech rejonach duszpasterskich.

Udział w nich jest obowiązkowy (jeden do wyboru). Pragnę zwrócić uwagę, że odbyte szkolenia w szkole nie zwalniają z uczestnictwa organizowanych przez diecezję. Szkoła i parafia to dwa różne środowiska pracy.

1.    11 czerwca, Brodnica, Centrum Caritas, godz. 17.30-20.00

2.    12 czerwca, Grudziądz, bursa Caritas, godz. 17.30-20.00

3.    17 czerwca, Toruń, Centrum Dialogu przy WSD, godz. 17.30-20.00

Wszystkie szkolenia są bezpłatne.


ks. Mariusz Wojnowski
koordynator ds. prewencji

Zarządzenie ws wymaganych dokumentów

11 marzec 2024

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz 1606) zwaną potocznie "Ustawą Kamilka" przed pierwszym zatrudnieniem jako katecheta, oprócz dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, jest obowiązek przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego (art. 21.3).
Ponadto trzeba wypełnić oświadczenie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, a w przypadku zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat poza Polską, informację z rejestru karnego tych państw.

W przypadku nie dostarczenia tych dokumentów nie będzie wystawione skierowanie do nauczania religii w szkole.

komplet obowiązkowych dokumentów dostępny tutaj

Katechezy o Ulmach

23 styczeń 2024

Zachęcamy do korzystania z przygotowanych konspektów na lekcje religii dotyczących błogoslawionej rodziny Ulmów. Warto z nich korzystać zwłaszcza w kontekście peregrynacji ich relikwii w naszej diecezji, która odbędzie się w dniach 17 - 24 lutego.

strona o Ulmach

katechezy o Ulmach

Pielgrzymka do Grecji

18 styczeń 2024

Pielgrzymka do Grecji śladami św. Pawła.

Zapraszam na pielgrzymkę do Grecji śladami św. Pawła. W programie m.in. Ateny, Korynt, Kanał Koryncki, Filippi, Saloniki, Delfy, Meteory, Kavala, Veria i Wergina.

koszt 4499 zł i 220 euro

termin 4 - 11 lipca 2024

zapisy i informacje ks. Mariusz Wojnowski – tel. 508 777 082

program pielgrzymki

Artykuł o lekcjach religii

14 grudzień 2023

Na stronie ekai.pl zamieszczono artykuł pt. Lekcje religii w szkole – prawo wszystkich wyznań, w ktorym wyjaśniono że każdy kościól i związek wyznaniowy zarejestrowany w Polsce ma prawo na nauczania religii, a jej finansowanie nie jest dotacją, ale prawem rodziców.

zachęcamy do lektury
link

Wydawnictwo św. Wojciecha

27 wrzesień 2023

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, które przygotowało Wydawnictwo Świętego Wojciecha oraz Strefa Katechety.

Pierwsza w Polsce aplikacja mobilna Strefa Katechety do bezpłatnego pobrania
https://www.youtube.com/watch?v=alRiT6HBWNg

Niezbędnik KATECHETY
https://pl.padlet.com/strefakatechetyswietywojciech/niezb-dnik-katechety-wydawnictwo-wi-tego-wojciecha-k3euzjqeztlg14di

Można tam otrzymać: pomoce okołopodręcznikowe, interaktywne poradniki metodyczne, filmy, prezentacje, PSO, Plany wynikowe, rozkłady materiałów.

Wszystkie nasze rozkłady dostępne są w e-dziennikach: Librus, Vulcan oraz mobiDziennik

Zapraszamy na bezpłatne webinaria www.strefakatechety.pl

Misjomat

27 wrzesień 2023

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła pomaga w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych, przygotowaniu kadry zajmującej się formacją seminarzystów, budowaniu i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach.

Na stronie www.misjomat.org ruszyły zbiórki na trzy seminaria duchowne (na Madagaskarze, w Peru i w Indiach), wspierane przez PDPA w Polsce.

Polecamy te sprawy.

Szkolenia NATAN

27 wrzesień 2023

Centrum Doskonalenia Nauczycieli NATAN zaprasza do skorzystania z różnego rodzaju szkoleń.

więcej informacji na stronie

Polecamy: