Aktualnosci

Finansowanie religii w szkole

29 grudzień 2022

Polecamy artykuł z serwisu eKAI.

Finansowanie nauczania religii w szkole nie jest dotacją na rzecz Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych, ale jednym z kosztów systemu edukacji, który – na zasadzie poszanowania prawa do wolności religijnej – gwarantuje możliwość korzystania ze szkolnej katechizacji tym obywatelom, którzy sobie tego życzą, w tym rodzicom dzieci i uczniom pełnoletnim. Katechizację w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP. Czynią to na mocy Konstytucji RP i m.in. ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła.

tekst i reszta artykułu tutaj

Film "Szklany dom"

7 grudzień 2022

"Szklany dom" to polski film dokumentalny z 2021 roku, którego autorem jest Paulina Guzik (dziennikarz i medioznawca).

Kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele wstrząsnął nie tylko Watykanem, ale i katolikami na całym świecie. Kryzys ten, obecny w przestrzeni publicznej od ponad dwóch dekad spowodował istotne reformy, ale i postawił ważne pytania dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II i kolejnych papieży. Odpowiedź Papieża Polaka na dramat wykorzystywania ukazuje film „Szklany Dom”.

opis ze strony tvp

link do filmu
 

Program wychowawczy

30 listopad 2022

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracował program wychowawczy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest on skierowany dla katechetów, nauczycieli, pedagogów i rodziców.

Jest on dostępny w formacie pdf za darmo.

więcej informacji i program tutaj

Czy odmowa powieszenia krzyża jest bezprawna?

28 listopad 2022

Zapraszamy do lektury artykułu ze strony Instytutu Ordo Iuris.

Wraz z postępującą laicyzacją społeczeństwa, coraz powszechniejsze staje się zdejmowanie bądź nieumieszczanie krzyży w szkołach czy przedszkolach publicznych. Czy takie działanie władz ma jakąkolwiek podporę prawną? Czy mimo wniosków rodziców, uczących się dzieci czy też nauczycieli, dyrektorzy placówek edukacyjnych mają prawo odmówić ekspozycji symbolu religijnego jakim jest krzyż? Czy prawa chrześcijan są w jakiś sposób chronione na gruncie obowiązujących przepisów prawnych?

fragment ze strony ordoiuris.pl

cały artykuł https://ordoiuris.pl/ordoiuris.pl/czy-odmowa-powieszenia-krzyza-przez-publiczne-placowki-edukacyjne-jest-bezprawna

Masz prawo do wiary

17 listopad 2022

Coraz częściej można zauważyć wzrastającą niechęć wobec jakichkolwiek przejawów religijności uczniów, rodziców oraz nauczycieli w środowisku szkolnym. Poza tym niektóre instytucje prowadzoną ogólnopolskie akcję mającą na celu ochronę praw osób bezwyznaniowych oraz obronę przed religią, która w istocie szkodzi wolności religijnej osób wierzących.

Dlatego Laboratorium Wolności Religijnej, które monitoruje stan przestrzegania wolności sumienia i religii w Polsce, przygotowało w formie ulotek infomacje prawne na temat praw osób wierzących.

Linki
https://laboratoriumwolnosci.pl/

Mapa (nie)równości w szkole
Wolność religii bez dezinformacji

ulotka 1 (Ośrodek Informacyjno-Konsultacyjny)
ulotka 2 (Laboratorium WR)
książeczka (Prawo do wiary)
 

Aplikacja mobilna Strefa Katechety

24 październik 2022

Wydawnictwo św. Wojciecha przygotowało mobilną aplikacją, która pozwoli na wygodne korzystanie z „Poradników metodycznych” dostosowanych do podręczników do nauki religii Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Można ją pobrać bezpośrednio ze sklepu Play (za darmo) lub poprzez poniższy link:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.strefakatechety\

Link dla użytkowników systemu iOS na App Store:
https://tiny.pl/w9q72

Obecność krzyża w szkole

18 wrzesień 2022

"Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w 2011 r. uznał, że obecność krzyża w publicznej placówce edukacyjnej nie jest złamaniem praw rodziców do wychowania dzieci według ich przekonań ani prawa dziecka do wolności religijnej. Był to finał głośnej sprawy, o usunięcie krzyża we włoskiej szkole na wniosek Włoszki fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin, domagającej się usunięcia krzyża z klasy, do której chodziło jej dwoje dzieci."
ekai.pl

Polecamy dwa artykuły, analizy prawne, wskazujące, że obecność krzyża w szkole jest nie jest łamaniem prawa rodziców do wychowania dziecka według własnych przekonań oraz nie jest łamanie prawa polskiego.

pierwszy artykuł - Europejski Trybunał Prawa Człowieka

drugi artykuł - prawo polskie

Studia podyplomowe do nauczania religii

14 wrzesień 2022

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii na wszystkich poziomach kształcenia podstawowego i ponadpodstawowego.

Charakterystyka studiów:

czas trwania: 4 semestry;

termin pierwszego zjazdu: sobota - 8 października 2022 r.

Bliższych informacji udziela Wydział Teologiczny UMK w Toruniu (ks. prof. Janusz Szulist).

plakat

więcej informacji

Pomoce do Pierwszej Komunii Świętej

14 wrzesień 2022

Publikujemy zestawienie pomocy duszpasterskich do przygotowywania dzieci do Pierwszej Komunii Świetej.

tabela

Współczesne wyzwania pracy z młodzieżą

25 lipiec 2022

Zachęcamy do obejrzenia fimiku "Współczesne wyzwania pracy z młodzieżą" zrealizowanego podczas Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, które w tym roku miało miejsce w Toruniu.

Autorem filmiku jest "Fundacja Wypłyń na głębię", która jest pomysłodawcą projektu Katecheza 2.0.

https://vimeo.com/723264771/77c94f5a03
 

Polecamy: