Aktualnosci

Materiały eksperckie

15 lipiec 2022

W ramach naszej współpracy z Laboratorium Wolności Religijnej udostępniamy materiały eksperckie analizujące wybrane zagadnienia ywiyane y wolnością religijną. Poszczególne publikacje poświęcone są prawnej ochronie wolności sumienia i religii w różnych obszarach życia.

Udostępnione materiały mogą być dobrą lekturą na wakacje.

strona z materiałami

Zmiany w organizacji nauczania religii i etyki

8 marzec 2022

W poniedziałek, 10 stycznia br. Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski spotkał się z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych. Tematem rozmów były planowane zmiany w organizacji nauczania religii i etyki w szkołach.

wicej informacji na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Krótkie filmiki o małżeństwie

15 luty 2022

Zachęcamy do korzystania z przygotowywanych w ramach webinarium krótkich filmików nt. "Budowanie relacji w małżeństwie" autorstwa dr. Krzysztofa Pilarza (katechety, terapeuty i pracownika Wydziału Teologicznego UMK).

Przedstawione filmiki mogą być wsparciem w prowadzeniu katechez w klasach maturalnych w ramach przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie.

https://view.genial.ly/6206e73442826900113c1462

Watykan wyjaśnia, jak ustanowić katechetów i kim będą w Kościele

17 grudzień 2021

Papież zatwierdził obrzęd liturgiczny ustanowienia katechetów. Wyjaśniono też, jak rozumieć tę nową posługę. Jest to raczej posługa przeznaczona dla tych, którzy uczestniczą w różnych formach apostolatu. Na wprowadzenie tej nowej posługi trzeba też przygotować wierzących, aby nie postrzegali jej jako substytutu kapłana, lecz posługę świeckich wynikającą z ich chrztu.

źródło: vaticannews.pl

Papież: katecheta jest towarzyszem i pedagogiem

2 grudzień 2021

W intencji na grudzień przedstawionej przez Światową Sieć Modlitwy Papieża, Franciszek poleca szczególnie pamięci przed Bogiem katechetów. W maju tego roku Ojciec Święty ustanowił świecką posługę katechetyczną. Włączenie laikatu oraz współpraca z nim w dziele przekazywania wiary poprzez katechezę, wypływa z istoty powołania świeckich, otrzymanego na mocy Chrztu świętego oraz innych sakramentów pogłębiających więź ze wspólnotą uczniów Chrystusa.

podstrona Vatican News
 

Przypomnienie

3 wrzesień 2021

Przypominam, że zgodnie z prawem diecezjalnym ("Instrukcja o przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej", "Instrukcja o przygotowaniu do bierzmowania") dzieci i młodzież przygotowują się i przystępuje do sakramentów świętych w parafii zamieszkania rodziców. W wyjątkowych sytuacjach można odstąpić od tej zasady.

Procedura jest jednak taka, że katecheta powinien powiedzieć rodzicom dziecka, aby zgłosili się do proboszcza swojej parafii zamieszkania i porozmawiali z nim. Dla wielu tych rodzin to jest jedna z niewielu szans spotkania z parafią i duszasterzami.

Proszę zatem o rozptropność w tej kwestii i wyjaśnianie rodzicom dzieci, że parafia jest podstawową wspólnotą.

ks. Mariusz Wojnowski

 

Film "Moc Prymasa Tysiąclecia"

2 wrzesień 2021

W kontekście zbliżającej się beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego zachęcamy do zapoznania się z propozycją filmową "Moc Prymasa Tysiąclecia".
Może to posłużyć jako narzędzie katechizacji.

materiały:
recenzja
informacja
dostęp
dopełnienie
zajawka

link do filmu

Film "Fatima"

2 wrzesień 2021

Poruszający, opowiadający film fabularny o objawieniach w Fatimie.

Hollywoodzcy twórcy pracujący przy najlepszych filmach na świecie, duży budżet produkcyjny, piękny utwór wykonywany przez Andrea Bocellego i przede wszystkim: wiernie przedstawiona historia.

link

Indeksy do bierzmowania

11 czerwiec 2021

Zaświadczenia o ukończeniu katechezy w klasie 8 w diecezjalnym indeksie do bierzmowania "Wzrastam w wierze. Moja formacja religijna".

Wydział Katechetyczny i Wydział Duszpasterski przygotowal diecezjalne indeksy do bierzmowania "Wzrastam w wierze. Moja formacja religijna". Oprócz parafialnego przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania zawarto w nich także zaświadczenia dla absolwentów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz miejsce na potwierdzenie uczestnictwa w katechezie w szkole średniej.

Sugerujemy, aby duszpasterze parafialni przekazali je uczniom klas ósmych w szkole albo w parafii podczas Mszy Świętych niedzielnych.

Książeczki do bierzmowania zamawiają księża proboszczowie poprzez zgłoszenie mailowo pod adresem: indeks@diecezja-torun.pl (podając parafię i liczbę sztuk) lub odbierając osobiście w Wydziale Katechetycznym lub Duszpasterskim. 

Forum Wychowawców - nagranie

28 maj 2021

Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w IV Forum Wychowawców, dotyczącym fonoholizmu (uzależnienie od smartfonów), zachęcamy do jego obejrzenia.

Gościem spotkania była Małgorzata Więczkowska, pedagog, medioznawca, nauczyciel.

film

A po obejrzeniu prosimy o wypełnienie krótkej ankiety.

Więcej zdjęć tutaj

Polecamy: