Spotkanie Rady Katechetycznej

23 styczeń 2020

Spotkanie Diecezjalnej Rady Katechetycznej odbędzie się w sobotę 29 lutego br. w Toruniu w Centrum Dialogu.

Rozpoczęcie o godz. 10.00.

23 styczeń 2020

Informujemy, że w dniach 3 - 7 lutego br. Wydział Katechetyczny będzie nieczynny.

Prosimy o załatwianie spraw poza tym terminem.

Boże Narodzenie

23 grudzień 2019

Drodzy Katecheci,

w te Święta Narodzenia Pańskiego chcemy powiedzieć:
Boże, dziękujemy Tobie za Twoją miłość! To ona zachęciła Cię do zstąpienia z nieba, aby stać się człowiekiem.
Twoje narodzenie w ludzkim ciele jest przejawem jedności z nami grzesznymi. Dlatego dziękujemy Tobie za tę lekcję pokory i poświęcenia.

Niech zatem rozraduje się nasze serce i uwierzy Zbawicielowi, a On niech błogosławi i obdarowuje pokojem.
Niech nowonarodzony Pan umacnia nas także w wierze i miłości.

Dziękując za Wasze zaangażowanie i świadectwo wiary
ks. Mariusz Wojnowski
Beata Girzyńska

Podręczniki do "Wychowania do życia w rodzinie"

4 grudzień 2019

Prezentujemy podręczniki do nauki przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" z wydawnictwa Rubikon.

Zostały one zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do nauczania szkolnego tego przedmiotu. Podstawa programowa została opracowana przez znanych i zaufanych naukowców (prof. Dorota Kornas-Biela, prof. Maria Ryś, prof. Krystyna Ostrowska, prof. Bogdan Chazan, o. prof. Józef Augustyn, ks. dr Marek Dziewiecki). A po wprowadzaniu reformy edukacji, podręczniki zostały zaktualizowane i poszerzone przez prof. Urszulę Dudziak.

Wymienione podręczniki stanowią istotną pomoc w realizacji pracy wychowawczej i profilaktycznej szkoły. Dlatego zachęcamy tych katechetów, którzy nauczają tego przedmiotu do korzystania z podręczników z wydawnictwa Rubikon.

Opinia prawna w sprawie ekspozycji krzyży w szkole

18 listopad 2019

W polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu prawa (w tym międzynarodowego) stwierdzającego, iż polska szkoła ma charakter świecki (podobnie jak nie ma przepisu, że Polska jest państwem laickim).

Taki przepis obowiązywał w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która była państwem socjalistycznym, ale już w pierwszych latach transformacji Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zasada świeckości szkoły jest niespójna z systemem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, którego podstawową zasadą jest zasada demokratycznego państwa prawnego (obecnie wyrażona w art. 2 Konstytucji RP z 1997 r.). Dlatego też wspomniany przepis został uchylony.

więcej https://ordoiuris.pl/edukacja/opinia-prawna-w-sprawie-ekspozycji-krzyzy-w-szkole-na-wniosek-grupy-osob

Konspekty katechez

6 listopad 2019

Zapraszamy do korzystania z konspektów katechez na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Film Nieplanowane

24 październik 2019

Rafael Film zajmuje się dystrybucją filmów oraz produkcją i wsparciem medialnym filmów chrześcijańskich. Od 1 listopada wchodzi do kin film "Nieplanowane". Opowiada on historię Abby Johnson, jednej z najmłodszych dyrektorek kliniki aborcyjnej Planned Parenthood w USA. Po dziesięciu latach pracy, w wyniku braków personelu medycznego, została ona poproszona o pomoc i asystowanie przy aborcji. To wydarzenie sprawiło, że diametralnie zmieniła poglądy na tę kwestię.

W dystrybucji filmu "Nieplanowane" szczególnie istotne jest to, aby właśnie w pierwszym tygodniu od premiery pojawić się w kinach. Pomoże to w dalszej dystrybucji w kinach, co jest kluczowe dla wykorzystania potencjału filmu.

Ten film zmienia świadomość ludzi, a szczególnie młodego pokolenia.

zajrzyj tutaj http://www.rafaelfilm.pl/nieplanowane/

zwiastun:

III Forum Wychowawców

11 październik 2019

Na Wydziale Teologicznym 11 października odbyła się 3 edycja Forum Wychowawców.

Konferencje na temat "Ja i ty - spotkanie wartości. Porozmawiajmy o poczuciu wartości i naszych relacjach" wygłosili Krzysztof Pilarz oraz Arkadiusz Wnykowski. Dwugłos na temat teorii i praktyki sprowokował słuchaczy do żywej dyskusji, m.in. na temat korzystania z mediów elektronicznych przez młodzież, stawiania granic, a także pracy nad sobą, a w konsekwencji bycia dla wychowanka autorytetem.

III Forum Wychowawców

6 październik 2019

Zapraszamy na III Forum Wychowawców adresowane do rodziców i nauczycieli. Odbędzie się ono 11 października (piątek), o godz. 16.30 w Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu (ul. Gagarina 37). Tegoroczny temat brzmi: Ja i Ty - spotkanie wartości. Porozmawiajmy o poczuciu wartości i naszych relacjach.

Program spotkania:
  1. wykład I - dr Krzysztof Pilarz - psychoterapeuta, terapeuta, Wydział Teologicznym UMK w Toruniu

2. przerwa kawowa

3. wykład II - Arkadiusz Wnykowski - terapeuta, Stowarzyszenie MONAR w Toruniu, katecheta

4. panel dyskusyjny

Rejonowe Spotkania Formacyjne

15 sierpień 2019

Spotkania w poszczególnych rejonach diecezji odbędą się w następujących terminach:

Nowe Miasto Lubawskie - 29 sierpnia - parafia pw. św. Tomasza Apostoła
Grudziądz - 30 sierpnia - parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego – Strzemięcin
Toruń - 31 sierpnia - Wyższe Seminarium Duchowne i Centrum Dialogu

Wszystkie spotkania rozpoczynają się Mszą św. o godz. 10.00.
Księża przywożą ze sobą albę i stułę zgodną z kalendarzem liturgicznym

Na spotkanie należy przynieść wypełnione komputerowo "Sprawozdanie katechetyczne 2019/2020".
Sprawozdanie Katechetyczne 2019/2020. (Do pobrania)