Ankieta dla uczniów

7 maj 2021

Wydział Teologiczny UMK zwrócił się z prośbą o przekazanie nauczycielom szkół ponadpodstawowych informacji o ankiecie dotyczącej postrzegania przez uczniów relacji nauka a religia.

Badanie to ma na celu lepsze zrozumienie, w jaki sposób nastolatkowie i młodzi ludzie myślą o nauce i wierze religijnej, zrozumienie zależności między obydwoma wymiarami wiedzy i doświadczenia, a także poziomów zaufania, które inspirują obie propozycje.

Dlatego zachęcam do przesłania poniższego linku z prośbą o wypełnienie.

Skierowania do szkół

7 maj 2021

Drodzy Katecheci, zobaczcie, czy Wasze misje są aktualne. Jeśli nie, to poproście swojego księdza proboszcza, aby, jeśli już wiadomo kto będzie uczył, wysłał prośbę do kurii o wystawienie skierowania na przyszły rok szkolny. Im szybciej, tym lepiej.

Formularze są dostępne na stronie http://katechizacja.diecezja-torun.pl/formularze-proboszcz

W te wakacje prace Wydziału Katechetycznego mogą być spowolnione.

Nowe podręczniki 2021/2020

24 kwiecień 2021

Wydawnictwa, z których programów i podeczników korzystamy w naszej diecezji zaprezentowało kolejne nowe podeczniki na rok szkolny 2021/2022.

Wydawnictwo Jedność

Wydawnictwo Święty Wojciech

Przypomina się, że z nowych podręczników Wydawnictwa WAM nie korzystamy.

Bezpłatne podręczniki multimedialne

24 kwiecień 2021

Wydawnictwo Jedność oferuje bezpłatny podręcznik dla katechetów uczących wklasie 1 SP. Warunkiem jest należenie do Strefy Katechety.

Webinar i ankieta

22 kwiecień 2021

Dyrektor Wydziału Katechetycznego w Warszawie zwrócił się z prośbą o wypełnienie ankiety zawierającej pytania dotyczące pracy katechety oraz potrzebnych w codziennej pracy pomocy. Organizatorzy pragną poznać opinię, aby móc przygotowywać materiały najbardziej przydatne w pracy z uczniami.

W prezencie za wypełnienie ankiety, na jej końcu, jest link do dwóch webinarów zatytułowanych "Myślenie wizualne dla katechetów", poprowadzonych przez Panią Gabrielę Borowczyk, trenera, facylitatora graficznego. Webinary są doskonałą praktyczną pomocą do wykorzystania w codziennej pracy z uczniami, również w systemie pracy on-line. Razem z filmami zamieszczamy pliki pdf do pobrania i wykorzystania, które stanowią uzupełnienie do materiału filmowego.

Program Wychowawczy

28 styczeń 2021

Na zlecenie Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracowano Program wychowawczy, który jest skierowany do nauczycieli katolickich pełniących rolę wychowawcy. Ten prrogram jest oparty na wartościach związanych z św. Janem Pawłem II.

więcej na stronie instytutu

Stanowisko Watykanu wobec szczepionki na COVID-19

22 grudzień 2020

Kongregacja Nauki Wiary stwierdza, że jest „moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym”. W przypadku obecnej pandemii „można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane”. Potwierdza to dokument Kongregacji Nauki Wiary podpisany przez jej prefekta kard. Luisa Ladarię i zatwierdzony 17 grudnia przez Papieża Franciszka.

źródło informacji i fragment tekstu ze strony ekai.pl

Pełna treść komunikatu kongregacji

Rok Świętego Józefa

19 grudzień 2020

Z okazji 150. rocznicy ustanowienia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego papież Franciszek opublikował list apostolski "Patris corde" oraz ogłosił Rok św. Józefa.

Na ten czas Penitencjaria Apostolska wydała dekret zachęcajacy do skorzystania ze szczególnych odpustów pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyrzeczenie się przywiązania grzechu).

Więcej informacji na stronie diecezalnej

Treść dekretu

Katechezy o Eucharystii

9 grudzień 2020

W górnej zakładce Formacja umieszczony został nowy element O Eucharystii. Jest to seria krótkich filmików o tematyce obecnego roku duszpasterskiego. Ten materiał może być dobrym elementem formacyjnym katechety.

Zachęcamy do oglądania.

Dokument watykański o działaniach katolików

21 listopad 2020

Wobec różnych pojawiających się pytań i wątpliwości polecamy lekturze dokument Kongregacji Nauki Wiary "Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym" z 2002 roku. Dokument ten jak wskazano we wstępie, jest skierowany "do Biskupów Kościoła katolickiego oraz — w szczególny sposób — do polityków katolickich i wszystkich wiernych świeckich powołanych do udziału w życiu publicznym i politycznym demokratycznych społeczeństw".

przeczytać można tutaj