Aktualnosci

Portal dla katechetów

24 kwiecień 2023

Zapraszamy do rejestracji na portalu dla katechetów „Katecheza w Jedności" kwj.pl.

Jest to darmowa platforma wymiany materiałów przygotowanych przez katechetów z całej Polski, która jako pomoc dydaktyczna i nowoczesne narzędzie edukacyjne ma służyć wszystkim katechetom korzystającym z podręczników zgodnych z podstawą programową z 2018 roku. Więcej informacji można znaleźć w materiałach promocyjnych na stronie https://www.kwj.pl/film-katecheza-w-jednosci 

Razem z konkursem różańcowym Wydawnictwo Jedność uruchamia kanał szybkiej komunikacji i wymiany uwag za pośrednictwem grupy „Katecheza w Jedności" na Facebooku. Ułatwi on kontakt z katechetami korzystającymi z portalu i biorącymi udział w konkursie. Zachęcamy do dołączenia do grupy pod adresem:  https://www.facebook.com/groups/katechezawjednosci
 

Wywiad z Tomaszem Krzyżakiem

10 marzec 2023

Tomasz Krzyżak - dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”. Zajmuje się sprawami Kościoła. Wcześniej pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, tygodnikach „Wprost”, „Ozon”. W 2012 roku wydał biografię św. Maksymiliana M. Kolbego, za którą otrzymał nagrodę „Feniks” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii edytorstwo.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z redaktorem Tomaszem Krzyżakiem dotyczącym książki Ekke Overbeek „Maxima culpa”.
Zdjecie i wywiad pochodzą ze strony ekai.pl

https://www.ekai.pl/tomasz-krzyzak-wnioski-overbeeka-to-nadinterpretacja/

Co Jan Paweł II zrobił w sprawie wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele?

10 marzec 2023

Polecamy artykuł pod tym samym tytułem autorstwa Pawła Bielińskiego i Marcina Przeciszewskiego opisujacego walkę Jana Pawła II z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Ciekawym wątkiem jest wskazanie kontekstu kulturowego.

Artykuł jest zamieszczony na strownie ekai.pl

https://www.ekai.pl/co-zrobil-jan-pawel-ii-w-sprawie-naduzyc-seksualnych-w-kosciele/

Zaświadczenia dla maturzystów

20 luty 2023

Zaświadczenia o ukończeniu przygotowania bliższego do małżeństwa i życia w rodzinie dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy uczestniczyli w lekcjach religii można pobrać ze strony internetowej Wydziału Katechetycznego (zakładka formularze katecheta).

tutaj

Oferta Laboratorium św. Jana Pawła II

16 luty 2023

"Laboratorium św. Jana Pawła II" jest pracownią funkcjonującą na Wydziale Teologicznym UMK zrzeszającą pracowników naukowo-dydaktycznych działających na rzecz badania, rozwoju i popularyzacji dziedzictwa ososby i myśli św. Jana Pawła II w województwie Kujawsko-Pomorskim. Pracownia powstała w 2020 r. w ramach współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pracownicy "Laboratorium św. Jana Pawła II" zachęcają do korzystania z możliwości wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych i prelekcjach. Są one skierowane do ucznów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warsztaty mogą być przeprowadzone zarówno w placówce oświatowej lub innej instytucji, jak i w siedzibie Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu.

Przykładowe tematy warsztatów: Zwierciadło Ewangelii – Całun Turyński; WyMEDIUJ to! Mediacja jako sposób rozwiązywania konfliktów; Wolontariat – dlaczego warto?; Lider - to znaczy kto? Przywództwo wg Jana Pawła II.

więcej informacji i pełna lista tematów tutaj

strona laboratorium

Warsztaty dla katechetów

14 luty 2023

"Laboratorium św. Jana Pawła II w Toruniu, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz Wydział Katechetyczny w Gdańsku Oliwie zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach pt. „Jak zaprojektować kartę pracy ucznia?".  Celem warsztatów jest rozbudzenie innowacyjnej wyobraźni dydaktycznej pozwalającej tworzyć niebanalne karty pracy ucznia. W oparciu o sylwetkę św. Jana Pawła II prowadzący spróbują zainspirować uczestników do kreatywnego myślenia i konkretnego przekuwania myśli w czyn, czego owocem będzie opracowanie karty pracy ucznia (najciekawsza zostanie opublikowana jako pomoc dydaktyczna dla katechetów).

Warsztaty odbędą się 4 marca 2023 r. (sobota) od godz. 10:00-14:00 w Ośrodku Papieskim  przy Sanktuarium św.Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie. Zajęcia będą podzielone na dwa bloki: konferencyjny i praktyczny.

Zapisy na stronie www.pcen.gda.pl do 28 lutego br. Ilość miejsc ograniczona. Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie uczestnictwa. Więcej informacji na plakacie.

plakat

Finansowanie religii w szkole

29 grudzień 2022

Polecamy artykuł z serwisu eKAI.

Finansowanie nauczania religii w szkole nie jest dotacją na rzecz Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych, ale jednym z kosztów systemu edukacji, który – na zasadzie poszanowania prawa do wolności religijnej – gwarantuje możliwość korzystania ze szkolnej katechizacji tym obywatelom, którzy sobie tego życzą, w tym rodzicom dzieci i uczniom pełnoletnim. Katechizację w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP. Czynią to na mocy Konstytucji RP i m.in. ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła.

tekst i reszta artykułu tutaj

Film "Szklany dom"

7 grudzień 2022

"Szklany dom" to polski film dokumentalny z 2021 roku, którego autorem jest Paulina Guzik (dziennikarz i medioznawca).

Kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele wstrząsnął nie tylko Watykanem, ale i katolikami na całym świecie. Kryzys ten, obecny w przestrzeni publicznej od ponad dwóch dekad spowodował istotne reformy, ale i postawił ważne pytania dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II i kolejnych papieży. Odpowiedź Papieża Polaka na dramat wykorzystywania ukazuje film „Szklany Dom”.

opis ze strony tvp

link do filmu
 

Program wychowawczy

30 listopad 2022

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracował program wychowawczy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest on skierowany dla katechetów, nauczycieli, pedagogów i rodziców.

Jest on dostępny w formacie pdf za darmo.

więcej informacji i program tutaj

Czy odmowa powieszenia krzyża jest bezprawna?

28 listopad 2022

Zapraszamy do lektury artykułu ze strony Instytutu Ordo Iuris.

Wraz z postępującą laicyzacją społeczeństwa, coraz powszechniejsze staje się zdejmowanie bądź nieumieszczanie krzyży w szkołach czy przedszkolach publicznych. Czy takie działanie władz ma jakąkolwiek podporę prawną? Czy mimo wniosków rodziców, uczących się dzieci czy też nauczycieli, dyrektorzy placówek edukacyjnych mają prawo odmówić ekspozycji symbolu religijnego jakim jest krzyż? Czy prawa chrześcijan są w jakiś sposób chronione na gruncie obowiązujących przepisów prawnych?

fragment ze strony ordoiuris.pl

cały artykuł https://ordoiuris.pl/ordoiuris.pl/czy-odmowa-powieszenia-krzyza-przez-publiczne-placowki-edukacyjne-jest-bezprawna

Polecamy: