Skierowania do szkół

7 maj 2021

Drodzy Katecheci, zobaczcie, czy Wasze misje są aktualne. Jeśli nie, to poproście swojego księdza proboszcza, aby, jeśli już wiadomo kto będzie uczył, wysłał prośbę do kurii o wystawienie skierowania na przyszły rok szkolny. Im szybciej, tym lepiej.

Formularze są dostępne na stronie http://katechizacja.diecezja-torun.pl/formularze-proboszcz

W te wakacje prace Wydziału Katechetycznego mogą być spowolnione.

Bezpłatne podręczniki multimedialne

24 kwiecień 2021

Wydawnictwo Jedność oferuje bezpłatny podręcznik dla katechetów uczących wklasie 1 SP. Warunkiem jest należenie do Strefy Katechety.

Program Wychowawczy

28 styczeń 2021

Na zlecenie Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracowano Program wychowawczy, który jest skierowany do nauczycieli katolickich pełniących rolę wychowawcy. Ten prrogram jest oparty na wartościach związanych z św. Janem Pawłem II.

więcej na stronie instytutu

Stanowisko Watykanu wobec szczepionki na COVID-19

22 grudzień 2020

Kongregacja Nauki Wiary stwierdza, że jest „moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym”. W przypadku obecnej pandemii „można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane”. Potwierdza to dokument Kongregacji Nauki Wiary podpisany przez jej prefekta kard. Luisa Ladarię i zatwierdzony 17 grudnia przez Papieża Franciszka.

źródło informacji i fragment tekstu ze strony ekai.pl

Pełna treść komunikatu kongregacji

Katechezy o Eucharystii

9 grudzień 2020

W górnej zakładce Formacja umieszczony został nowy element O Eucharystii. Jest to seria krótkich filmików o tematyce obecnego roku duszpasterskiego. Ten materiał może być dobrym elementem formacyjnym katechety.

Zachęcamy do oglądania.

Dokument watykański o działaniach katolików

21 listopad 2020

Wobec różnych pojawiających się pytań i wątpliwości polecamy lekturze dokument Kongregacji Nauki Wiary "Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym" z 2002 roku. Dokument ten jak wskazano we wstępie, jest skierowany "do Biskupów Kościoła katolickiego oraz — w szczególny sposób — do polityków katolickich i wszystkich wiernych świeckich powołanych do udziału w życiu publicznym i politycznym demokratycznych społeczeństw".

przeczytać można tutaj

Słowo bp Wiesława Śmigla do katechetów

20 listopad 2020

Bp Wiesław Śmigiel skierował słowo do katechetów. Zachęcamy do wysłuchania.
wideo

List na dzień nauczyciela

13 październik 2020

Prezentujemy Słowo Komisji Wychowania Katolickiego KEP do Katechetów z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 30. rocznicy powrotu nauczania religii do polskiej szkoły.

"Drodzy Katecheci! Jesteście wielkim darem dla Kościoła! Dzięki Waszej posłudze Ewangelia może być głoszona wielu młodym ludziom. Jesteście potrzebnym znakiem i głosem Kościoła w szkole i w parafii"  -  fragment listu.

pełny tekst

Teksty modlitw

8 wrzesień 2020

Konferencja Episkopatu Polski ujednoliciła teksty modlitw i litanii.

Podczas konferencji Episkopatu Polski w sierpniu 2020 roku ujednolicono teksty integralne modlitw w języku polskim, w tym Litanii loretańskiej.

pełny tekst

Nowe Dyrektorium o katechizacji

6 wrzesień 2020

23 marca 2020 roku Ojciec Święty Franciszek zatwierdził nowe Dyrektorium o katechizacji. Stanowi ono kolejny etap dynamicznej odnowy, jaka dokonuje się w katechezie. Dzięki studiom prowadzonym nad katechezą i stałemu zaangażowaniu wielu Konferencji Episkopatów udało się osiągnąć efekty o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła i procesu dojrzewania ludzi w wierze. Wszystkie one wymagają nowego usystematyzowania.

strona wydawcy