Aktualnosci

Szkoła Biblijna

27 styczeń 2023

Toruńska Szkoła Biblijna to unikatowy na skalę Polski projekt, gdzie każdy "głodny" Słowa Bożego może pogłębić wiedzę o Piśmie Świętym. W pierwszym semestrze Szkoły Biblijnej wzięli udział uczestnicy z Torunia, Grudziądza, Bydgoszczy a nawet Warszawy!
Organizatorzy za priorytet stawiają to, aby wykłady były przedstawione w sposób ciekawy i zrozumiały dla każdego. Tworzymy wspólnotę chrześcijan, którzy od swojej wiary chcą czegoś więcej. Profesjonalne wykłady prowadzone przez biblistów UMK inspirują do dyskusji i wymiany zdań również  podczas przerw przy kawie i poczęstunku przygotowanym przez organizatora.

Każdy semestr stanowi niezależny materiał i nie trzeba ukończyć pierwszego, aby móc uczestniczyć w kolejnych.

Rozpoczęły się właśnie zapisy na drugi semestr Szkoły. Zjazdy II semestru będą odbywały się co dwa tygodnie w poniedziałki o godz.18.00

Zapisz i wicej informacji na stronie biblijnytorun.pl

ŚDM w Lizbonie

26 styczeń 2023

W imieniu organizatora przekazujemy informację, że są jeszcze wolne miejsca na Diecezjalną Pielgrzymkę Młodzieży na ŚDM Lizbona 2023.

15 dni pielgrzymowania i pobytu (26 lipca-9 sierpnia 2023 r.) za 3.000,00 zł, w tym pokryte koszty przejazdu, pobytu i wyżywienia, pakietów pielgrzyma, atrakcyjny program w  portugalskiej diecezji i obchodów centralnych w Lizbonie.

Wiek uczestnika: 18-35 lat (osoby nieletnie muszą jechać z własnym opiekunem)

Koszty:
- pierwsza rata: 500,00 zł. płatna do 21 lutego,
- druga rata: 2.500,00 zł. płatna do 24 kwietnia.

Informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje:

ks. Adam Lis 501 67 24 67

Propozycja scenariusza katechezy o ŚDM w Lizbonie.

2 styczeń 2023

Jeśli zamierzasz przeprowadzić katechezę zapraszającą młodzież do udziału w ŚDM Lizbona 2023, to możesz skorzystać ze scenariusza opublikowanego na stronie studniakatechety.pl. Oprócz prezentacji w Prezi znajdziesz tu quiz (Quizizz) o ŚDM i bazę linków w aplikacji Liktree czyli TIKu bez liku.

link

Finansowanie religii w szkole

29 grudzień 2022

Polecamy artykuł z serwisu eKAI.

Finansowanie nauczania religii w szkole nie jest dotacją na rzecz Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych, ale jednym z kosztów systemu edukacji, który – na zasadzie poszanowania prawa do wolności religijnej – gwarantuje możliwość korzystania ze szkolnej katechizacji tym obywatelom, którzy sobie tego życzą, w tym rodzicom dzieci i uczniom pełnoletnim. Katechizację w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP. Czynią to na mocy Konstytucji RP i m.in. ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła.

tekst i reszta artykułu tutaj

Film "Szklany dom"

7 grudzień 2022

"Szklany dom" to polski film dokumentalny z 2021 roku, którego autorem jest Paulina Guzik (dziennikarz i medioznawca).

Kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele wstrząsnął nie tylko Watykanem, ale i katolikami na całym świecie. Kryzys ten, obecny w przestrzeni publicznej od ponad dwóch dekad spowodował istotne reformy, ale i postawił ważne pytania dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II i kolejnych papieży. Odpowiedź Papieża Polaka na dramat wykorzystywania ukazuje film „Szklany Dom”.

opis ze strony tvp

link do filmu
 

Program wychowawczy

30 listopad 2022

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie opracował program wychowawczy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest on skierowany dla katechetów, nauczycieli, pedagogów i rodziców.

Jest on dostępny w formacie pdf za darmo.

więcej informacji i program tutaj

Czy odmowa powieszenia krzyża jest bezprawna?

28 listopad 2022

Zapraszamy do lektury artykułu ze strony Instytutu Ordo Iuris.

Wraz z postępującą laicyzacją społeczeństwa, coraz powszechniejsze staje się zdejmowanie bądź nieumieszczanie krzyży w szkołach czy przedszkolach publicznych. Czy takie działanie władz ma jakąkolwiek podporę prawną? Czy mimo wniosków rodziców, uczących się dzieci czy też nauczycieli, dyrektorzy placówek edukacyjnych mają prawo odmówić ekspozycji symbolu religijnego jakim jest krzyż? Czy prawa chrześcijan są w jakiś sposób chronione na gruncie obowiązujących przepisów prawnych?

fragment ze strony ordoiuris.pl

cały artykuł https://ordoiuris.pl/ordoiuris.pl/czy-odmowa-powieszenia-krzyza-przez-publiczne-placowki-edukacyjne-jest-bezprawna

Masz prawo do wiary

17 listopad 2022

Coraz częściej można zauważyć wzrastającą niechęć wobec jakichkolwiek przejawów religijności uczniów, rodziców oraz nauczycieli w środowisku szkolnym. Poza tym niektóre instytucje prowadzoną ogólnopolskie akcję mającą na celu ochronę praw osób bezwyznaniowych oraz obronę przed religią, która w istocie szkodzi wolności religijnej osób wierzących.

Dlatego Laboratorium Wolności Religijnej, które monitoruje stan przestrzegania wolności sumienia i religii w Polsce, przygotowało w formie ulotek infomacje prawne na temat praw osób wierzących.

Linki
https://laboratoriumwolnosci.pl/

Mapa (nie)równości w szkole
Wolność religii bez dezinformacji

ulotka 1 (Ośrodek Informacyjno-Konsultacyjny)
ulotka 2 (Laboratorium WR)
książeczka (Prawo do wiary)
 

Film "Prorok"

13 listopad 2022

"Prorok" to film fabularny o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Po trzech latach uwięzienia kardynał Wyszyński ponownie staje na czele Kościoła w Polsce i staje się jego nieformalnym przywódcą.
Wspomniany film stanowi debiut Michała Kondrata, znanego z innych cennych filmów.

Zapraszamy do kin.

więcej informacji
 
Aplikacja mobilna Strefa Katechety

24 październik 2022

Wydawnictwo św. Wojciecha przygotowało mobilną aplikacją, która pozwoli na wygodne korzystanie z „Poradników metodycznych” dostosowanych do podręczników do nauki religii Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Można ją pobrać bezpośrednio ze sklepu Play (za darmo) lub poprzez poniższy link:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.strefakatechety\

Link dla użytkowników systemu iOS na App Store:
https://tiny.pl/w9q72

Polecamy: